Незалежно від того, чи потрібна вам лише часткова зміна способу життя, переосмислення звичного способу мислення або подорож у глибини своєї душі для того, щоб вилікувати депресію, вона є одним з тих психічних захворювань, які найбільше піддаються лікуванню.

deprese

Що таке депресія?

Депресія - це тип захворювання, який класифікується як розлад настрою. Якщо поганий настрій не покращується протягом чотирнадцяти днів, ми можемо почати підозрювати, що стан наближається до помірної депресії.

Типи депресії та як вона проявляється

Депресія може бути ендогенною (також відома як "внутрішня" або "справжня") або екзогенною (також відома як "реактивна"). Причини ендогенної депресії складніше виявити, оскільки вони заховані всередині нас самих. Вона викликана хімічним дисбалансом у мозку, який може бути вродженим або набутим протягом життя. Для лікування цього типу депресії зазвичай використовують антидепресанти.

Екзогенна депресія може бути викликана перенапруженням і тривалим стресом (наприклад, синдромом емоційного вигорання), важкими життєвими подіями або травмою. Однак перебіг депресії загалом схожий, незалежно від того, як почалася хвороба.

Депресія також класифікується як легка, помірна або важка. Депресія без лікування позначається на загальному стані пацієнта і посилює депресивні настрої. Такі ситуації також можуть призвести до повної зневаги до себе та близьких, а також до відсутності інтересу до життя.

Які ознаки та симптоми депресії?

Поганий настрій, виснаження та втрата інтересу до речей, які раніше приносили задоволення, є найчастішими ознаками депресії. Люди, які страждають на депресію, часто відчувають труднощі зі сном, зміни у вазі та апетиті, а також думки, які призводять до відчаю. Ранкові депресивні епізоди, як правило, найгостріші.

Фізичні прояви депресії

Депресія часто на додаток до тяжкого психічного стану проявляється ще й психосоматично. Нижче наведено найпоширеніші фізичні ознаки депресії:

 • відчуття стиснення і тиску в грудях
 • біль у кінцівках і тілі
 • розлад травлення
 • неспокій в тілі
 • тремор
 • порушення рівноваги
 • підвищений артеріальний тиск і серцебиття

Різниця між депресією та поганим настроєм

Навіть негативний настрій почали називати депресією або "хандрою", наприклад, зимова чи осіння депресія, депресія у стосунках або самотність. Однак здебільшого це просто перепади настрою, які минають. Звичайно, бути в поганому настрої неприємно, але цього не варто боятися. Це нормальний аспект психіки здорової людини.

Однак, якщо ви помічаєте, що поганий настрій триває надзвичайно довго і впливає на якість вашого життя, це може бути ранніми ознаками депресії. На цьому етапі розмова з психотерапевтом може принести довгоочікуване полегшення і допомогти вам ефективніше орієнтуватися в складних обставинах. Ви дізнаєтеся, чи є ваша депресія клінічною, тобто чи можна поставити остаточний діагноз.

Як я можу визначити, що у мене депресія?

Професіонал завжди використовує психологічні обстеження, щоб поставити точний діагноз. Зазвичай це клінічний психолог або психіатр, але це може бути і лікар загальної практики. На основі психологічних тестів та інтерв'ю він або вона ставить діагноз і обговорює з пацієнтом належне лікування. Цей метод здебільшого використовується для більш важких видів депресії. Терапевт також може допомогти у проведенні терапевтичного сеансу у випадку менших проблем.

Ви також можете пройти простий і надійний онлайн-тест на депресію. Тест PHQ-9 складається з дев'яти запитань. У клінічній практиці терапевти використовують його для виявлення депресивних симптомів.

Спробуйте наш безкоштовний тест на депресію.

Лікування депресії - що робити, якщо у мене депресія?

Лікування депресії - це індивідуальний процес. Залежно від тяжкості депресії, розглядається можливість психотерапії, медикаментозного лікування (зазвичай антидепресантами) або їх комбінації. Якщо ви відчуваєте ранні стадії депресії, шукайте способи полегшити свій стан до того, як зможете звернутися до фахівця. Ми рекомендуємо спробувати ці перевірені методи лікування депресії:

1. Змініть свій розпорядок дня та режим сну

Встановіть регулярний графік, до якого доведеться звикнути, але який з часом сприятливо вплине на рівень гормонів, що відповідають за депресивні стани. Ведіть здоровий спосіб життя і, по можливості, відмовтеся від алкоголю та кофеїну.

2. Довіртеся близькій людині

Відверта розмова може допомогти вам подолати гнітюче відчуття самотності. Окрім підтримки, інша людина майже напевно надасть вам простір, щоб розібратися з думками, які можуть здатися жахливими в тиші вашого розуму. Онлайн-терапевт може надати подібну послугу і бути доступним для вас в будь-який час. Також ви можете відразу отримати розмову з фахівцем, який спеціалізується на цих конкретних питаннях психічного здоров'я.

3. Експериментуйте з фізичними вправами, релаксацією або масажем

Розум впливає на тіло, а тіло впливає на розум. Приємно стимулюючи свої органи чуття, ви також зменшите психічне напруження, яке супроводжує депресію. В інтернеті ви можете знайти різноманітні керовані сеанси релаксації або аутогенного тренування, побалувати себе ароматерапію або фізичною активністю з низьким рівнем навантаження.

Що таке післяпологова депресія і чому вона виникає?

Як проявляється післяпологова депресія?

Післяпологова депресія може з'явитися одразу після народження дитини, а може з'явитися і після закінчення шеститижневого періоду. Депресія також може виникнути і у вагітних жінок.

deprese.webp

Можливі симптоми післяпологової депресії:

Що таке лактаційний психоз і які його симптоми?

Лактаційний або післяпологовий психоз - це більш важка форма післяпологової депресії. Найчастіше він з'являється одразу після пологів або протягом перших двох тижнів, але може виникнути і протягом двох місяців після пологів.

Прояви лактаційного психозу охоплюють:

 • втрату контакту з реальністю
 • галюцинації або марення
 • безпорадність
 • дратівливість та агресивність
 • неконтрольовану тривогу
 • нічні кошмари, безсоння
 • суїцидальні думки
 • розлади харчової поведінки
 • розлади пам'яті

При лактаційному психозі дуже важливим є негайне лікування, оскільки мати часто повністю втрачає здатність піклуватися про дитину. Однак при ранньому лікуванні, зазвичай медикаментозному або навіть госпіталізації, симптоми психозу зазвичай швидко минають.

Що таке біполярний розлад?

Біполярний афективний розлад - це психічний стан, який чергується між маніакальним і глибоким депресивним станом. Людина, яка страждає на депресію, може бути схильною до самоушкодження або навіть до спроб самогубства.

Манія може здаватися безтурботною або захоплюючою, але хворий може не повністю контролювати свою поведінку і згодом повинен мати справу з її наслідками.

При виявленні цього розладу слід проконсультуватися з психіатром, щоб він призначив відповідне лікування. Психотерапія застосовується в поєднанні з лікуванням.

Як допомогти людині в депресії?

Деякі люди з депресивним розладом можуть не усвідомлювати, що у них депресія; вони можуть сприймати її як поганий настрій і чекати, поки вона пройде. Крім того, люди не бажають визнавати свої проблеми чи бояться звернутися за допомогою.

Якщо ви відчуваєте, що хтось із ваших близьких у депресії, поставтеся до проблеми обережно. Це тому, що така людина потребує найбільшої підтримки та чуйності. Якщо можливо, допоможіть їй розробити розпорядок дня і створити безпечний простір, де вона не боятиметься висловлювати свої почуття. Розкрийте також тему професійної допомоги і намагайтеся говорити про людину так, щоб було зрозуміло, що ви не засуджуєте її, а навпаки, вважаєте її цінною.

Допустіть можливість того, що поведінка вашої засмученої близької людини буде відрізнятися від того, до чого ви звикли. Не засмучуйтеся, якщо ви робите все можливе, щоб допомогти близькій людині, але вона, здається, не цінує цього. Цілком можливо, що вона перебуває в стані депресії, коли просто не може це оцінити, і їй знадобиться час, щоб оговтатися. Але вірте в себе.

Перевірте себе на депресію

Ви також можете перевірити себе за допомогою швидкого та надійного онлайн-тесту на депресію. Тест за методикою PHQ-9 складається з дев'яти запитань. Він використовується терапевтами для виявлення симптомів депресії в клінічній практиці.

Справжня історія клієнта з депресією і як психотерапія допомогла в цьому

“Кожної весни я відчуваю себе однаково – виснаженим і неживим. Зазвичай мені допомагає багато спати, спокій і усамітнення. Але цього року чомусь цього не вистачило. Минали тижні, і я відчував себе гірше і гірше. Поступово я почав змушувати себе виходити з квартири чи працювати, я ходив по магазинах лише тоді, коли мені це було потрібно, але найстрашніше було робити вигляд перед рідними, що все добре. Одного разу мені спало на думку, що я не можу продовжувати так функціонувати. Дякую за можливість онлайн-психотерапії, тому що пересилити себе та вийти на вулицю мені було б набагато важче. У терапії я зумів виявити одну важливу річ – те, що я жив з великою кількістю обов’язків, які, однак, більше не приносять мені радості та сенсу. За цей час я переглянув багато речей, і, незважаючи на те, що попереду ще є довгий шлях, я нарешті відчув енергію та задоволення від життя після тривалого часу.”

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna