Психологічна травма, яка порушує нашу особисту цілісність і суттєво впливає на те, як ми переживаємо все нове. Кажуть, що кожен з нас травмований. Це дуже ймовірний ризик у повсякденному житті. Наша людська реакція на це також дуже природна. Однак часто його кульмінацією стає заморожування. Чомусь ми не відчуваємо вродженої інстинктивної реакції, яка підказує нам бігти або битися. Це також важлива інформація, яка допомагає травмованій людині змиритися з розгубленістю, в якій вона перебуває за одну ніч. Психотерапія може піти ще далі. ЇЇ сила полягає в тому, щоб вивести людину з уз минулого досвіду і віддатися радості сьогодення.

Що таке травма?

Психологічна травма – це людський досвід, який суб’єктивно переживається як дуже сильний і небезпечний для життя. Найчастіше це викликано зовнішніми факторами, такими як стихійні лиха, війни, дорожньо-транспортні пригоди, інвазивні хірургічні процедури, а також зловживання або тривала нездатність задовольнити основні емоційні потреби, особливо в дитинстві. Таким чином, травма може бути одноразовою або довготривалою, гострою або мати форму посттравматичного стресового розладу.

Що таке посттравматичний стресовий розлад?

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це відстрочена реакція на травматичну подію, яку неможливо обробити і яка повертається до людини в початковій, “сирій” формі (так звані флешбеки). Це повторювані образи та спогади про травму. При цьому людина схильна уникати будь-якого способу, пов’язаного з травматичною подією. Симптоми, які людина може відчувати, включають, але не обмежуються, зниження концентрації та мислення через підвищене збудження.

Як дізнатися, чи є у мене посттравматичний стресовий розлад?

Хоча може здатися, що за посттравматичним стресовим розладом стоять лише очевидні катастрофи, такі як повені або масові лиха, травматичний досвід часто включає події, які виглядають набагато більш непомітними і які будь-яка інша людина може сприймати як менш загрозливі. Часто ми навіть не звертаємо на них уваги, хоча вони вплинули на наше життя дуже фундаментальним чином. Прикладом можуть бути травматичні пологи, в результаті яких жінка вирішує не мати іншої дитини, незважаючи на те, що досі мріяла про велику родину. Точно так само невірність партнера може похитнути нашу довіру, і тоді ми повністю змінимо спосіб функціонування у відносинах, якщо ми це робимо взагалі.

Тести на посттравматичний стресовий розлад доступні в Інтернеті в різних формах. Однак їх результат завжди є орієнтовним. Ретельний огляд проводять психіатр і клінічний психолог, які часто виключають або підтверджують наявність іншого психічного захворювання.

Як лікується посттравматичний стресовий розлад?

Лікуванням першої лінії є психотерапія, яка в деяких випадках може бути доповнена препаратами, найчастіше антидепресантами. Завдяки розвитку нейронауки ми знаємо трохи більше про травми, особливо коли ми можемо відображати зміни на рівні центральної нервової системи. Ці знання використовуються, наприклад, методом EMDR (обробка та десенсибілізація за допомогою рухів очей). Основою сучасної психотерапії є підтримка здатності людини до самолікування. Він створюється на тлі конфіденційних відносин між клієнтом і терапевтом. Тільки в такому безпечному просторі можна поступово переробляти травму.

Як боротися з дитячою травмою?

Можливо, ви знаєте про неї, а може, ви просто здогадуєтеся. Травма в дитинстві, як і травма дорослого, може приймати різні форми, від тривалого насильства до смерті в сім’ї або відсутності догляду. У будь-якому віці дитина по-різному ставиться до травми, враховуючи рівень її розвитку. Однак це помітно впливає на його поведінку і збільшує ризик у майбутньому, наприклад, через зловживання психоактивними речовинами або проблеми зі здоров’ям. Саме тіло є частим носієм наших травм, які ми переносимо з дитинства в доросле життя. У ньому “дрімає” невимовна енергія, яку ми, як люди, використовуємо, щоб реагувати на травматичний досвід. Тоді необхідно повернутися до такого досвіду і закрити його після нього. Специфічні для тіла техніки, такі як розслаблення або дихання, можуть допомогти. Спільне спілкування з коханою людиною також може стати способом звільнитися від травми. Надійну допомогу та безпечне керівництво надасть терапевт, в ідеалі в рамках тривалої психотерапії.

trauma

Як психотерапія може допомогти мені вилікувати мою травму?

Сучасна психотерапія не розглядає травму як необоротну долю, яка вплинула на життя людини і вже ніколи не буде колишньою. Все частіше травма сприймається як можливість розвиватися, подолати свою самотність і знайти співчуття до себе та інших. Перше, що пропонує психотерапія, — це довіра та відчуття безпеки. Кожен терапевтичний напрямок має свої способи наближення до первинної пам’яті. Викриваються емоції та потоки думок, які супроводжують таку подорож. Але ви ніколи не будете в них самотні. Ви живете ними, завжди знаючи, що ви живі і маєте власні ресурси та можливості, які терапевт поступово відкриває у вас і разом з вами. Психотерапевтичний процес веде до прийняття травматичної події. Такі ж можливості пропонує і онлайн-психотерапія, яка також може посилити відчуття безпеки, особливо під час перших сеансів з клієнтом, завдяки тому, що вони проходять у місці, яке він добре знає.

Справжня історія клієнта і як йому допомогла терапія:

“Чи пам’ятаю я той день, коли моє життя перевернулося з ніг на голову? Не можна забути автомобільну аварію. Я вижив, навіть без складних наслідків для здоров’я, але ніби це вже не я. Приблизно через місяць після зіткнення до мене почали повертатися уривки спогадів. Ігнорувати їх ставало все важче. Я почав боятися керувати автомобілем, потім їздити в машині було проблемою, навіть як пасажир. Що й казати, моє життя стало таким складним. Адже саме мій друг переконав мене звернутися до психотерапевта. Не буду брехати, це не завжди було легко, але полегшення, що я не самотній, було безцінним. Мені вдалося впоратися з панікою, яка розбудила мене вночі, і поступово набув впевненості, щоб знову сісти за кермо.”

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna