Психіатр, психолог, психотерапевт: яка різниця між ними і до кого звертатись?

Психіатр, психолог, психотерапевт: яка різниця між ними і до кого звертатись?


Поділитися статтею

Існує декілька типів спеціалістів із психічного здоров’я. Отже, як вибрати того, хто зможе вам допомогти? Після прочитання наступних рядків вам стане зрозуміліше. Давайте детальніше розглянемо професії психіатра, психолога, психотерапевта і коуча і підкажемо, до кого саме звертатись.

Різниця між психологом, психіатром, психотерапевтом і коучем

Кожен спеціаліст має різний тип освіти і підготовки, допомагає чи лікує по-різному, а також справляється з різними недугами.

Хто такий психіатр

Психіатр — це лікар, який отримав освіту у медичному вищому навчальному закладі. Таким чином, він повинен мати повноцінну закінчену освіту та скласти сертифікаційний іспит з психіатрії. Він або вона може спеціалізуватися в різних підгалузях психіатрії, таких як дитяча психіатрія або лікування залежності.

Психіатр ставить діагноз, складає план лікування і є єдиним, хто призначає ліки. На відміну від психолога чи психотерапевта, він не лікує словами, тому ви не підете до нього на терапію (якщо він не має навчання в психотерапії на додачу до медичної освіти). Однак він може порекомендувати терапію як частину вашого плану лікування. Ви будете відвідувати двох спеціалістів одночасно.

Коли варто звертатись до психіатра

Дуже просто, коли ваші страждання настільки великі, що ви відчуваєте, що не можете впоратися без ліків. Психіатр може допомогти вам із важкими та хронічними захворюваннями, такими як важка депресія та тривога, важкі розлади сну та настрою, розлади харчування, серйозні залежності, втрата зв’язку з реальністю та багато іншого.

sezení s terapeutem

Хто такий психолог

Психолог – це спеціаліст, який завершив освіту за напрямом Психологія. Він або вона можуть мати іншу спрямованість і працювати, наприклад, шкільним чи тюремним психологом.

Психолог без додаткової підготовки надає психологічне консультування та психодіагностику. На відміну від терапії, консультування досить короткочасне, навіть одноразове. На основі обстеження психолог порекомендує відповідний курс терапії. Наприклад, він або вона може направити вас на спеціалізований психіатричний огляд або певний вид терапії. Однак часто він або вона також має психотерапевтичну підготовку і сам пропонує терапію.

Коли варто звертатись до психолога

Ви ніколи не помилитеся, звернувшись до психолога-консультанта. Він порекомендує оптимальний курс терапії і при необхідності направить до інших спеціалістів. Вони можуть допомогти вам як з незначними, так і з більш серйозними проблемами. Простіше кажучи, психолог лікує словами, а психіатр ліками.

Хто такий психотерапевт

Психотерапевт має пройти кількарічну акредитовану психотерапевтичну підготовку, яка закінчилася іспитом. Вони можуть мати різну освіту, часто є випускниками факультету психології, психіатрії або соціальної роботи. Ви також можете визначити досвід і професіоналізм психотерапевта за його членством у психотерапевтичній асоціації, такій як Українська спілка психотерапевтів.

Психотерапія лікує психологічними засобами, тобто словом, і є довготривалою. Це може відбуватися онлайн. Ви можете зустрічатися з терапевтом двічі на тиждень або раз на місяць. Залежно від того, як ви себе почуваєте. Детальніше в статті Що таке психотерапія і для кого вона потрібна.

Коли варто звертатись до психотерапевта

Діапазон тем, з якими вам може допомогти психотерапевт, дуже широкий. Ви можете прийти до нього з будь-яким психологічним болем, сумом, легкими формами депресії та тривоги, проблемами у стосунках, стресом та виснаженням, травмами, низькою самооцінкою, втратою мотивації та бажанням самопізнання та саморозвитку.

klient na online sezení

Хто такий коуч

Коуч допоможе поставити цілі та досягти їх. На відміну від психотерапевта, коуч орієнтований більше на сьогодення і особливо на майбутнє. Він менше працює з минулим.

Коучинг – це не метод лікування. Його методи використовують чітко націлені запитання, щоб скерувати вас до власного судження. Вони змушують сильно задуматися. Коуч не підказуватиме, що робити, а допоможе знайти власні відповіді.

Проблема в тому, що, на жаль, кожен може назвати себе коучем. Вони не повинні мати спеціальну підготовку. Ви можете визначити професіонала за тим фактом, що він або вона пройшли тренінг з коучингу, акредитований офіційною установою. В ідеалі він або вона також має здобути сертифікацію або бути членом міжнародних тренерських установ, наприклад EMCC або IFC.

Коли варто шукати коуча

Загальні теми коучингу включають мотивацію або прийняття рішень у поєднанні з роботою, стосунками, фінансами та іншими темами. Коуч допоможе вам знайти власне бачення, дізнатися, чого ви дійсно хочете для себе і рухатися в цьому напрямку.

Все ще не знаєте, до кого піти? Ми з радістю допоможемо Вам обрати відповідного спеціаліста. Просто напишіть нам у вікні чату в нижньому правому куті, з чим ви боретеся, і ми порекомендуємо найкращого фахівця, з яким можна зв’язатися.

Не звертайтесь до фальшивих експертів

На жаль, психологічну допомогу все частіше пропонують люди, які не мають необхідної освіти. І це може мати серйозні наслідки для людини, яка переживає важкий час. У ЗМІ їх стали називати «псевдоекспертами».

Тож перш ніж замовити сеанс будь-де, переконайтеся, що це справжній професіонал із ступенем або підготовкою.

У Hedepy ми працюємо з більш ніж 30 сертифікованими терапевтами, і ми ретельно перевірили кожного з них. Тож ви можете записатися до нас на онлайн-терапію.

На Hedepy ви можете знайти:

  • психологів,
  • терапевтів, які навчаються або пройшли навчання, які відповідають критеріям професійних організацій,
  • терапевтів, які є членами професійних організацій.

У кожного з них є свій профіль, де можна знайти сертифікати, дипломи, спеціалізацію, власний виступ і відеозвернення. Тому ви можете бути впевнені, що з вами працюватиме справжній фахівець.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna