Ви впадаєте в депресію восени і постійно страждаєте через холодні місяці? Можливо, у вас сезонний афективний розлад. Тож не варто знецінювати цю проблему. Ви цілком можете почуватися добре упродовж всього року. Сезонний афективний розлад має дуже ефективне лікування, яке приносить швидке полегшення.

Почитайте і дізнайтеся, де ви знаходитеся і що ви можете зробити для свого психічного здоров’я.

Що таке сезонний афективний розлад?

Цілком нормально, що наш ентузіазм і енергія залишають нас разом із літом. Після канікул ми повертаємось до звичайного ритму, і більшість з нас найбільше зайняті в останньому кварталі року. Майже всі ми відчуваємо певний ступінь пригнічення. Але у деяких це виражається набагато інтенсивніше, і похмурий настрій не покидає нас аж до потепління.

З тим, як багряніє листя, приходить і безсоння, сильні та раптові перепади настрою, енергія падає до мінімуму, ми більше переїдаємо, ми не зацікавлені в інтимній близькості, а іноді наш імунітет слабшає. Саме так виглядає сезонний афективний розлад (САР), який виникає щороку приблизно в один і той же час. Найчастіше восени або взимку, і не зникає до весни. Наче наше тіло і голова впали в сплячку, з якої не можуть прокинутися.

САР є емоційним розладом, з яким найчастіше стикаються люди у віці від 20 до 40 років, але іноді й діти. Жінки в рази частіше стикаються з ним.

podzimni_deprese.jpg

Чим він відрізняється від осінньої депресії?

Сезонний афективний розлад є однією з форм депресії. Його головна особливість полягає в тому, що він з’являється неодноразово в певну пору року, найчастіше восени або взимку. Ви заздалегідь знаєте, що разом з тим, як опадає листя, приходить похмурий настрій, який неможливо поліпшити гарячим шоколадом і хорошим фільмом. Таким чином, осінню депресію можна вважати неофіційною назвою сезонного афективного розладу.

Однак «звичайну» депресію ми іноді називаємо осінньою депресією, яка не залежить від пори року. Це викликано багатьма факторами, і похмура осіння пора лише підливає масла в уявний вогонь, яким є ваше страждаюче психічне здоров’я. З іншого боку, САР приходить неодноразово щороку.

Симптоми сезонного афективного розладу

Давайте розглянемо, чи може САР бути причиною вашого поганого самопочуття. Чи знайомі вам ці почуття щороку в однаковий час?

 • Ви завжди хочете спати або вам важко виспатися.
 • Ви постійно втомлені, і це ускладнює виконання повсякденних завдань.
 • Ваш апетит змінився, і ви постійно віддаєте перевагу солодкому та великій кількості вуглеводів.
 • Ви набираєте вагу.
 • Ви відчуваєте себе пригніченими та безнадійними.
 • Ви дратівливі.
 • Ви уникаєте людей або діяльності, які раніше робили вас щасливими.
 • Ви відчуваєте напругу та стрес.
 • Ви втратили інтерес до сексу та фізичного контакту в цілому.

Але навіть якщо ви помітили ці симптоми, не поспішайте робити висновки самостійно. Сезонний афективний розлад — це серйозна форма депресії, яка має бути діагностована лікарем. Сприймайте ці моменти як індикатор того, що щось дійсно не так, і ви повинні приділити собі увагу та проявити турботу.

sezonni_deprese.jpg

Сезонний афективний розлад має логічні причини

Експерти сходяться на думці, що основною причиною є нестача природного світла – сонця. Дані підтверджують це. Чим північніше живуть люди, тим частіше вони страждають від сезонного афективного розладу.

Тому що коли ми не отримуємо достатньо сонця, в нашому організмі відбуваються такі процеси:

 • Падає рівень серотоніну і дофаміну – гормонів, відповідальних за наш позитивний настрій.
 • Наш біоритм порушується – дні стають набагато коротшими, і це збільшує вироблення гормону сну мелатоніну. Ми більше втомлюємося, і сон не такий якісний.

Що робити восени для душевного здоров’я?

Незалежно від того, чи це перехідний осінній настрій, чи сезонний афективний розлад, ви можете допомогти собі кількома способами та негайно відчути себе краще. Осінній депресивний настрій пов’язаний з коротким днем ​​і нестачею сонця, тому намагайтеся якомога більше перебувати на денному світлі:

 • Більше гуляйте протягом дня. По можливості вирушайте на прогулянку в обідню перерву.
 • Подумайте, як забезпечити більше денного світла на робочому місці. Пересуньте свій стіл, розсуньте штори.
 • Спробуйте впустити більше світла у свій дім. Чи можливо зрізати гілки дерев, які затінюють ваше вікно?
 • Замініть лампочки у своєму домі на лампочки з повним спектром освітлення, яке найбільше нагадує денне світло.
 • Візьміть відпустку, і поїдьте в тепле сонячне місце.

Знайдіть якесь приємне заняття для себе восени, щоб не винуватити в усіх своїх проблемах сезон та не страждати від негативних думок. Як щодо того, щоб прикрасити свій дім у дусі осені, зробити ваші вечори приємнішими з осіннім напоєм, як-от чай-латте, або відкрити для себе нові хобі, для яких створена осінь? Наприклад, малювання, в’язання гачком чи вивчення мов.

Як завжди, спорт, медитація, практики майндфулнес або навіть ведення щоденника можуть допомогти.

sezonni_afektivni_porucha.jpg

Як лікується сезонний афективний розлад?

Коли ваш лікар діагностує у вас сезонний афективний розлад, лікар найчастіше призначає фототерапіюсвітлотерапію – як форму лікування. Це має чудовий ефект вже через кілька днів, а значне покращення настає через два тижні. Крім того, фототерапію можна комфортно проводити в домашніх умовах за допомогою спеціальної лампи. Вона випромінює світло повного спектру, що імітує сонячне світло. Ви повинні ставати навпроти світла вранці і дивитися прямо на лампу.

Ви можете купити лампу в інтернеті та вивчити самостійно інформацію про фототерапію. Але якщо осіння депресія сильно дошкуляє вам, то відкладати візит до фахівця точно не варто.

Для комбінованих або дуже важких форм депресії медикаментозне лікування може бути ймовірним варіантом. І, як і з усіма депресивними проблемами, психотерапія чудово допомагає.

Коли саме час звернутися по допомогу?

Якщо вам погано, то насправді будь-коли, а в ідеалі якомога швидше. Не чекайте, поки вам стане гірше, і доведеться підніматися з самого дна. Професійна допомога доступна кожному, незалежно від того, маєте ви справу з незначною чи серйозною проблемою. Психотерапія також чудово підходить для профілактики. Вам не обов’язково мати серйозні проблеми, щоб «відповідати вимогам» звернутися за допомогою. Вам просто потрібно прагнути змін.

Наші клієнти, які почали психотерапію, найчастіше шкодують, що не зробили цього раніше. Крім того, з Hedepy ви можете записатися на перший сеанс терапії вже за кілька днів. Ви обговорите зі своїм психотерапевтом те, що вас турбує, і дізнаєтесь, де ви перебуваєте зі своєю осінньою печаллю. При необхідності терапевт порекомендує іншу форму лікування.

Оберіть свого фахівця з понад 60 перевірених психотерапевтів. На основі п’ятихвилинного тесту ми порекомендуємо вам трьох найбільш підходящих.

Не залишайтеся на самоті

Нарешті, ми хотіли б сказати вам останню і, мабуть, найважливішу річ. Цілком природно у складній ситуації пережити хвилю емоцій, яких ми раніше не відчували. Кожна криза, якою б вона не була, має початок, але вона також має кінець. І ваша теж. Тому, якщо ви навіть задумуєтеся про це, зверніться за допомогою до психолога, психіатра, психотерапевта або коуча. Не залишайтеся на самоті. Ви можете отримати допомогу від понад 50 терапевтів на нашому сайті, з яких ви можете вибрати того, хто відповідає вашим потребам, і домовитися про сеанс вже на наступний день. А потім ви зможете зв’язатися з терапевтом онлайн, не покидаючи комфорту вашого дому.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna