Ви коли-небудь відчували себе некомфортно на вечірці в оточенні людей? Вам було важко дихати і ви шукали причину піти звідти якнайшвидше? Чи доводилося вам виїжджати на зустріч на кілька годин раніше, бо ви хвилювалися, що в дорозі може щось статися і ви не встигнете вчасно? Чи бувало таке, що ви так сильно переймалися майбутнім, що зовсім забували жити сьогоденням?

Так може виглядати тривога

Прояви тривоги не є емоційно приємними для людини - кому сподобається відчувати страх і переживати про те, що станеться або що може статися? Проте, за статистикою, тривога є найпоширенішим психічним захворюванням, тому це саме те почуття, з яким багато людей стикаються щодня. Хороша новина полягає в тому, що терапія може дуже швидко полегшити тривожні розлади.

Що таке тривога і як вона проявляється?

Тривога проявляється як неприємне відчуття загрози і напруги різної інтенсивності - від легкого неспокою до панічних атак. Тривожні почуття можуть нагадувати нам страх або стрес, але між ними є певні відмінності.

Відмінності між страхом/стресом і тривогою

Страх/СтресТривога
Короткочасна реакція на небезпекуДовгострокове занепокоєння
Реакція на конкретні речіСтрах перед чимось невизначеним
Після того, як ситуація вщухне, страх/стрес також з часом зменшитьсяТривога може тривати від кількох секунд до кількох місяців
Це природний захист організму, який може допомогти нам у небезпечних ситуаціяхЦе не захисний механізм, може перерости в психічне захворювання

Симптоми тривоги починають з'являтися, коли ми перебуваємо в стресовій і дискомфортній ситуації, але вони також можуть виникати без будь-якої видимої причини.

Симптоми можуть включати

 • Пітливість
 • Прискорене дихання та серцебиття
 • Розлади травлення
 • Труднощі з ковтанням
 • Відчуття непритомності
 • Напруженість у м'язах
 • Тремор

Ці симптоми можуть бути настільки неприємними, що ми можемо намагатися втекти від них. Тому з часом ми починаємо уникати ситуацій, які можуть викликати тривогу.

Ми можемо намагатися уникати таких ситуацій:

Фізично

 • Особливо це трапляється у випадку соціальної фобії - ми уникаємо соціальних заходів, школи чи роботи, якщо, наприклад, маємо важливу презентацію.
 • Така самоізоляція може суттєво погіршити наше соціальне життя та поставити під загрозу наші стосунки.

Емоційно

 • Ми намагаємося звільнитися від неприємних відчуттів, наприклад, за допомогою алкоголю або інших інтоксикантів.

Відчувати тривогу час від часу – це нормально; це природна реакція на життєві події, такі як важливий іспит, виступ перед натовпом або співбесіда. Однак, якщо ми відчуваємо це неодноразово і це починає негативно впливати на наше життя, варто звернутися до фахівця, щоб перевірити, чи не переростає ця тривога в психічне захворювання.

Коли тривога перетворюється на розлад?

 • Якщо тривога триває занадто довго
 • Якщо тривога занадто інтенсивна
 • Якщо ми відчуваємо тривогу в ситуаціях, які зазвичай не є для нас стресовими
 • Якщо тривожні думки заважають нам нормально функціонувати, наприклад, на роботі

Які найпоширеніші типи тривожних розладів?

Генералізований тривожний розлад (ГТР)

Людину супроводжує постійне відчуття, що щось не так і що щось піде не так, як вона очікує. Це може бути спровоковано, серед іншого, тривалим стресом або важкими життєвими подіями (звільнення з роботи, розрив стосунків, нещасний випадок і пов’язані з цим обмеження).

Цей розлад особливо підступний тим, що підкрадається крадькома і поступово розплутує замкнене коло страхів, тривог і занепокоєнь, яким згодом піддається навіть критичний розум. У критичний момент людина з цим розладом не здатна оцінити, що ймовірність найгіршого сценарію, який вона може собі уявити, є мізерною. Натомість вона зосереджує свою увагу на стресових факторах і зациклюється на питанні "А що, якщо?".

Тривожно-депресивний розлад

У той час як ГТР більше пов'язаний з думками на кшталт "Я хвилююся, бо це точно закінчиться погано", тривожно-депресивний розлад звучить приблизно так: "Це марно, я впевнений, що все одно більше не витримаю". Ви правильно здогадуєтеся, що тривога повільно переходить на рівень сумного настрою, який призводить людину до загального занепаду.

Оскільки цей розлад є поєднанням тривоги та депресії, людина має справу зі смутком, демотивацією, безнадією та перепадами настрою. Поширеними є почуття провини, постійне самозвинувачення, погане сприйняття критики та низька самооцінка.

Як справлятися з тривогою?

Техніки, які зосереджені на тілі, можуть допомогти при легкій тривозі. Різні техніки релаксації можуть повернути спокій засмученому тілу, полегшуючи навіть напружений розум і емоції.

Образи

Залучайте свою уяву. Уявіть безпечне місце і запропонуйте своїй уяві образи, в яких ви відправляєте свої тривоги далеко, як човен по річці. Адже тривога - це замаскований страх, а цей страх часто, в свою чергу, є страхом втратити контроль. І саме мистецтво відпускати свої тривоги ви можете практикувати в такий простий спосіб.

Контрольоване дихання

Спробуйте різні техніки дихання. Саме концентрація на нашому диханні позбавляє нас від тривожних думок і допомагає заспокоїти розум. Цей метод є одним із найшвидших способів зняти раптовий напад тривоги.

Медитація

Медитація допомагає нам зосередитися на теперішньому моменті і перемістити фокус на своє тіло. Вона може допомогти нам відпустити страхи перед майбутнім і заспокоїти заклопотаний розум.

Наступний крок - поділитися своїми тривогами з кимось іншим. Це може бути фахівець, в ідеалі - психотерапевт, який допоможе вам зрозуміти механіку тривоги, а також надасть підтримку. Ви можете спілкуватися з експертом, який спеціалізується на ваших проблемах, не виходячи з дому.

Як лікується тривожний розлад?

Найчастіше тривожні розлади лікують за допомогою психотерапії, яка може супроводжуватися медикаментами (зазвичай антидепресантами) залежно від тяжкості розладу. Регулярні фізичні вправи, які допомагають зняти стресдостатній сон і здорове харчування також підтримують лікування.

Також бажано насамперед виключити соматичні захворювання, які можуть мати схожі прояви з тривожними розладами.

Перевірте себе на тривожність

Якщо ви відчуваєте симптоми, поговоріть зі своїм лікарем або зверніться до психолога чи психотерапевта. Ви також можете перевірити себе за допомогою швидкого та надійного онлайн-тесту на тривожність.

Справжня історія клієнта, який страждає від тривоги, і як психотерапія допомогла в цьому

Вивчення медицини було моєю мрією. Коли через кілька років я нарешті пройшов перше незалежне обстеження пацієнта, я нервував і зробив абсолютно банальну помилку. Звісно, ​​почув коментар головного лікаря і ще один коментар від колеги. Звичайно, я міг це проаналізувати і навчитися на своїх помилках, я нікому не зашкодив, і я тоді ще вчився, але я не міг. У мене виникло відчуття, що такі помилки неодмінно повторяться, і врешті-решт я поставлю під загрозу чиєсь життя. Мої побоювання посилювалися в грудях, і я поступово не міг пройти обов’язкове стажування. Саме це привело мене до психотерапії. Тепер я знаю, що нескінченно карати себе за помилки, які будь-яка людина робить, це те, що я не хочу продовжувати робити. Я вчуся бути добрим до себе. І іноді просто сміятися з усього цього.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna