Прийшов час, діти виросли і тепер починають влаштовувати своє життя. Це важлива життєва віха, яка може викликати суміш різних почуттів. І впоратися з ними нелегко. Хоча існує думка, що лише жінки відчувають синдром порожнього гнізда, це зовсім не так.

Тож як бути з тим, що діти залишають домівку? І як зустріти цей новий етап спільного життя в парі?

Симптоми синдрому порожнього гнізда

Синдром порожнього гнізда – це не діагноз. Це не розлад, який можна чітко визначити за певними діаграмами чи анкетами. Це набір негативних почуттів, які можуть виникнути, коли ваша (остання) доросла дитина виїжджає з вашого дому. Коли раптом вам нема про кого піклуватися і той, кого ви любили найбільше, зникає з вашого поля зору.

В результаті синдрому порожнього гнізда ви можете почуватись:

 • самотніми,
 • непотрібними,
 • пригніченими,
 • так, ніби ви втратили сенс життя,
 • або втратили опору та безпеку.

Потім це може перерости в тривогу, депресію, безсоння та інші проблеми. Деякі люди також раптово усвідомлюють, що стають старшими, коли їхні діти виїжджають, і ця реальність тисне на них.

looking_out_of_window.jpg

Те, що ви переживаєте, цілком нормально

Термін синдром несе в собі ідею патології. Щось поза нормою, чого ми повинні уникати. Але ви не можете уникнути цього етапу життя, і це природно, якщо він торкнеться вас. Це серйозна зміна в житті.

Згідно з опитуванням United Students, 98% батьків тією чи іншою мірою відчувають синдром порожнього гнізда. Майже у кожного п’ятого батька (17%) також розвиваються фізичні симптоми, такі як панічні атаки, безсоння або прискорене серцебиття.

Цілком нормально відчувати емоції, які ви переживаєте. Не заперечуйте їх. Але також не дозволяйте їм повністю поглинути вас. Ми допоможемо знайти вихід.

Пропрацювання синдрому порожнього гнізда – новий початок

Причина, чому ми так вражені розлукою з нашими дітьми, полягає в тому, що ми дуже прив’язалися до них. Турбота про них стала сенсом нашого життя, а роль батьків ідентифікує нашу особистість.

Спробуйте запитати себе, хто ви є, незалежно від ваших дітей?

 • Що вам подобається, що ви вмієте добре робити?
 • Що ви завжди хотіли зробити, але через дітей у вас не було часу, грошей або з будь-якої причини ви не могли це спробувати?
 • Що нового ви могли б дізнатися?

Спробуйте змінити свою точку зору і подивіться на цю віху як на початок нової глави. У вас є нові можливості, і тільки від вас залежить, як виглядатиме наступний розділ вашого життя. Знайдіть нові хобі, подорожуйте, відновіть стару дружбу або знайдіть нових друзів.

“Часто буває що синдром порожнього гнізда співпадає з кризою середнього віку, тоді ще одночасно відбувається переоцінка цінностей та життєвих досягнень, часто супроводжується сумнівами у правильності вибору шляху та тривогою щодо зменшення кількості можливостей. Змінюється і вся сімейна система, з її правилами та устроєм. Важливою опорою у цьому періоді може стати усвідомлення «де я зараз?» та «куди хочу прийти?» а суттєвою частиною роботи у психотерапії може стати асиміляція (усвідомлення та визнання) життєвого досвіду того що людина вже змогла але це «щось» колись здавалось неймовірним, що має у якості свої ресурсів, у тому числі досвід, знаходження нових сенсів та ролей у житті. І цінно памʼятати що якщо діти виїхали і змогли відділитись ви впорались із своїми батьківськими задачами, адже це і є важливою задачею виховати дитину так щоб вона могла впоратися зі своїм життям і брати відповідальність за свої дії. Також криза може торкнутись і відносин, адже функціональні теми, як наприклад: навчання, догляд, гуртки, коригування поведінки дитини відходять із актуального, і пара може втратити звичне спілкування, іноді з партнером(-кою) доводиться знайомитись наново.”
Ганна Перепечина
Ганна Перепечина

Психотерапія також може допомогти вам впоратися з цією життєвою зміною. Професійний терапевт обговорить з вами ситуацію, вислухає вас, допоможе опрацювати ваші емоції та направить вас на новий шлях, щоб ви поступово почали насолоджуватися своїм гніздечком.

У Hedepy ми пропонуємо терапію онлайн, і ви можете обрати з понад 60 перевірених терапевтів. Дізнайтеся, як працює онлайн-терапія.

Зближення чи перевірка партнерства?

Коли ваші діти залишають дім, це насправді нова фаза у ваших стосунках. Але кожна пара відчуває цю зміну по-різному.

Це може зблизити вас, коли ви матимете справу з дітьми, які покидають дім. У вас знову буде час для себе після стількох років, а також більше приватності. Ви зможете будувати нові плани, відправитися у бажану відпустку, і вам не потрібно буде готувати купу страв на вечерю, щоб у кожного була своя.

hiking_eldery.jpg

Але знову жити тільки вдвох після стількох років може бути великим випробуванням.

 • Можливо, ви по-різному ставитеся до від’їзду своїх дітей. Поки один з вас бачить усі нові можливості, інший постійно озирається назад.
 • Або ви можете виявити, що ви повністю знехтували своєю роллю партнера протягом багатьох років і тепер вам важко знайти шлях повернутися один до одного. Діти були тим, що тримало вас разом, і раптом їх не стало.
 • Можливо, вам давно не було комфортно один з одним, і тепер, коли дітей немає, вам доведеться зіткнутися з цим.

Причин для цього може бути багато, і нерідко це призводить до розлучення. Якщо від’їзд дітей похитнув ваші стосунки і ви хочете знову знайти шлях разом, терапію для пар однозначно варто спробувати.

Намагайтеся не заважати дітям будувати плани

Страх перед тим, що ваші діти покинуть місто, міг спонукати вас відмовити їх від переїзду. На жаль, це хибний шлях, який може тільки погіршити ситуацію. Одного дня це має статися.

Прийміть рішення ваших дітей, і намагайтеся не відмовляти їх від цього (звичайно, якщо вони не зіткнуться з проблемами). Якщо вони знайдуть у вас підтримку, вони й надалі будуть раді звертатися до вас і довіряти вам.

Запропонуйте їм допомогу, але дозвольте їм самостійно влаштувати своє життя. Ви можете пригадати, як це було у вас. Спробуйте поставити себе на їхнє місце та розділіть з ними радість нових починань. Ваші стосунки далекі від завершення, вони просто змінюють форму.

Підтримку в цій життєвій ситуації завжди можна знайти на Hedepy. Ви не повинні робити це на самоті. Приходьте і перевірте, як працює психотерапія і як вона може допомогти вам.

Не залишайтеся на самоті

Нарешті, ми хотіли б сказати вам останню і, мабуть, найважливішу річ. Цілком природно у складній ситуації пережити хвилю емоцій, яких ми раніше не відчували. Кожна криза, якою б вона не була, має початок, але вона також має кінець. І ваша теж. Тому, якщо ви навіть задумуєтеся про це, зверніться за допомогою до психолога, психіатра, психотерапевта або коуча. Не залишайтеся на самоті. Ви можете отримати допомогу від понад 50 терапевтів на нашому сайті, з яких ви можете вибрати того, хто відповідає вашим потребам, і домовитися про сеанс вже на наступний день. А потім ви зможете зв’язатися з терапевтом онлайн, не покидаючи комфорту вашого дому.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna