Як психотерапія може допомогти мені з вигоранням?

Синдром вигорання, як і інші захворювання, не приходить без запрошення. Його приваблюють люди, які сповнені рішучості витратити всю свою енергію на благо інших, ідеалісти, які мають високі вимоги і однаково високі очікування. Навіть ті, хто просто хоче добре зробити роботу, але ще не навчився просити допомоги.

Раніше синдромом вигорання страждали переважно зрілі менеджери великих компаній. Однак із зростанням вимог до нашої продуктивності це трапляється і серед молоді, наприклад, студентів університетів. Згідно зі статистичними даними кафедри психіатрії 1-го медичного факультету Карлового університету, приблизно 20% чеського населення мають більш інтенсивні симптоми вигорання.

Вигорання є синонімом втрати рівноваги, яка зникла з нашого життя в ім’я того, що нам ще потрібно зробити. Якщо це стосується і вас, відкладіть на мить свої обов’язки і станьте для себе пріоритетом.

Що таке синдром вигорання?

Синдром вигорання, також відомий як burnout, є підступним станом через його поступовий початок, схожим на хронічний стрес. А які у нього симптоми? Одним із симптомів є неприємне відчуття виснаження, яке поступово переходить у фізичне.

 

Вигорання зазвичай проходить у кілька етапів. Від відчуття, що ми повинні зробити все можливе, щоб робота була вчасно та якісно виконана, через стани тривоги, коли ми усвідомлюємо, що наші очікування не є реальними і виконана робота навіть не оцінена належним чином, до станів дратівливості, почуття розчарування і те, що наша діяльність втрачає для нас сенс.

 

Симптоми синдрому вигорання

Перші симптоми синдрому вигорання можуть проявлятися легкою стомлюваністю, періодичними проблемами із засипанням, і тут, і там ви скажете, що вам дуже не хочеться завтра на роботу. Якщо ви чутливі до себе, можливо, ви зараз щось змінюєте у своєму житті, що чудово. Наступна фаза вигорання супроводжується виснаженням, змінами настрою, зниженням працездатності та концентрації, депресією та тривогою, а також проблемами у стосунках та впевненістю у собі.

Як дізнатися, що я страждаю на синдром вигорання?

Перші симптоми можуть бути непомітними, але поступово посилюються. Вони можуть бути як психічними, так і фізичними. Психологічні симптоми вигорання включають:

 • Невелике роздратування при перевантаженні на роботі
 • Поганий настрій
 • Психічне виснаження
 • Втрата ентузіазму як до роботи, так і до особистого життя
 • Байдужість або негативне ставлення до роботи
 • Почуття недооціненності
 • Депресія
 • Тривожні стани

Фізичними симптомами вигорання можуть бути:

 • Порушення сну
 • Втома
 • Небажання їсти
 • Проблеми з травленням
 • Розлади пам’яті та концентрації
 • Зниження продуктивності
Syndrom vyhoření příznaky

Які є стадії вигорання?

Вигорання зазвичай має чотири стадії:

 1. Стадія: Легке невдоволення – ми ще не до кінця усвідомлюємо, що щось не так, але нас трохи дратує перевантаження роботою.
 2. Стадія: Несвідоме ігнорування проблеми – думки та емоції стають все неприємнішими, невдоволення також може проявлятися в передачі поганого настрою оточуючим. Ми підсвідомо протидіємо симптомам.
 3. Стадія: Свідоме оніміння – починають з’являтися такі симптоми вигорання, як виснаження, стрес і тривога. Ми свідомо намагаємося притупити ці неприємні стани, але це не вирішує проблему.
 4. Стадія: Травма – синдром вигоряння переходить в хронічну форму, можуть виникати панічні атаки, повне фізичне і психічне виснаження.

Ідеально боротися з синдромом вигорання на першій фазі, щоб запобігти подальшому розвитку проблеми. Загалом – чим раніше, тим краще!

 

Я теж можу вигоріти? Хто найбільше схильний до вигорання?

Синдром вигорання найчастіше асоціюється з

 • допоміжними професіями, такі як лікарі та фельдшери,
 • професіями під сильним тиском стресових факторів і відповідальності (менеджерів),
 • робота з людьми (вчителями) також ризикована.

Насправді виявляється, що втручання синдрому вигорання набагато ширше.

Вигорання відносно легко зустрічається, наприклад, жінками у декреті, або тими, хто просто має занадто великі очікування. І саме невиправдані очікування призводять до втрати ілюзій, втрати мотивації і в перспективі сприяють розвитку синдрому. У гіршому випадку ми можемо опинитися в стані повного фізичного та психічного виснаження.

 

Що мені робити, якщо у мене вигорання?

Як вийти з вигорання? Якщо ви вже боретеся з наслідками вигорання, не залишайтеся на самоті. Можливості, які дають психологічне консультування та психотерапія, тепер доступні кожному. Вони допоможуть вам вийти із замкненого кола самопретензій і виниклого від них виснаження.

 

Лікування синдрому вигорання

Синдром вигорання найкраще лікувати з перших симптомів. Правда, спочатку ми можемо не розглядати їх як можливе джерело серйозних проблем, але чим раніше ми підхопимо хворобу, тим швидше зможемо її позбутися. Якщо синдром вигорання досягає стадії, коли він суттєво впливає на наше життя, доцільно довіритися фахівцеві.

 

Як психотерапія може допомогти мені з вигоранням?

Психотерапія – це простір для вас. Навпаки, наша схильність давати простір іншим часто сприяє синдрому вигорання. Саме тому професії допомоги в цьому сенсі настільки вразливі. Віддайся останнім силам і сподівайся, що хтось це оцінить. Або піддатися почуттю, що тільки я можу найкраще вирішити, зробити, закінчити.

Психотерапія як лікування синдрому вигорання може назвати наші підсвідомі моделі мислення, щоб ми могли потім самі оцінити, чи доцільно їх зберегти чи встановити новий порядок.

 

Профілактика – як уникнути вигорання?

Ефективна профілактика вигорання полягає в тому, щоб зосередитися на своїх відносинах з роботою чи навчанням, а також із життям загалом і нашими стосунками. Добре усвідомлювати свої очікування та сформулювати їх реалістично. Це також зменшить ризик інвестувати занадто багато енергії в нашу роботу і працювати не по можливості.

 

Це також допоможе досягти власних інтересів, у тому числі й суспільного життя. Це надає нашому життю інший вимір, і ми уникаємо виснаження, яке часто виникає, коли ми тривалий час зосереджені на чомусь одному.

 

Навіть на цьому етапі профілактики консультація психотерапевта чи тренера – хороший вибір. Це не класичне лікування, а так званий саморозвиток. Проконсультуйтеся з експертами, як жити повноцінно і уникнути вигорання.

Спробуйте психотерапію через відеодзвінок

Подивіться на терапевтів, які спеціалізуються на вигоранні
Вікторія Приходько (1000+ годин практики)
СТРЕС СИНДРОМ ВИГОРАННЯ ЖИТТЄВІ ЗМІНИ МОТИВАЦІЯ
Перевірена терапевтична підготовка
„Моя мета – допомогти вам набути більше усвідомленості і розуміння себе. Саме розуміння себе допоможе вам реалізувати свій потенціал, жити наповнено, яскраво і відважно.“
34 Євро / сесія
Вероніка Тараненко (500+ годин практики)
СТОСУНКИ САМООЦІНКА І Я-КОНЦЕПЦІЯ СИНДРОМ ВИГОРАННЯ ПРОКРАСТИНАЦІЯ
Перевірена терапевтична підготовка
„Я можу допомогти Вам в темі емоцій, стосунків, мотиваціі та адаптації до нових умов життя“
34 Євро / сесія

Справжня історія клієнта і як йому допомогла терапія:

“Я перестав отримувати задоволення від своєї роботи, я був роздратований і виснажений, я не хотів туди йти. Я виявив, що відчуваю вигорання. Завдяки терапевту я зрозумів, що мене найбільше виснажує в моїй нинішній роботі, і знайшов сміливість попросити свого начальника про зміни.

Я перейшов з роботи в гостроприймальному відділенні в стаціонар, де більш спокійно, а  я все ж відчуваю себе корисним. Зникли відчуття втоми та дратівливості. У вільний час з’явився новий апетит до роботи та хобі. Якби я знав, як мало потрібно, щоб покращити моє життя, я б давно це зробив.”

stres chronický

Вигорання є наслідком хронічного стресу, який проявляється відчуттям виснаження. Воно переростає в стан повного фізичного і психічного виснаження.

terapeuti

Необхідна допомога з вибором психотерапевта?

На основі нашого спеціального тесту ми можемо підібрати 3-х терапевтів, які найкраще відповідають Вашим вподобанням та запитам.