Синдром вигорання, як і інші захворювання, приходить без запрошення. Його приваблюють люди, які сповнені рішучості витратити всю свою енергію на благо інших, ідеалісти, які мають високі вимоги і однаково високі очікування. Навіть ті, хто просто хоче добре зробити роботу, але ще не навчився просити допомоги.

Раніше синдромом вигорання страждали переважно зрілі менеджери великих компаній. Однак із зростанням вимог до нашої продуктивності це трапляється і серед молоді, наприклад, студентів університетів.

Вигорання є синонімом втрати рівноваги, яка зникла з нашого життя в ім’я того, що нам ще потрібно зробити. Якщо це стосується і вас, відкладіть на мить свої обов’язки і станьте для себе пріоритетом.

Що таке синдром вигорання?

Синдром вигорання, також відомий як burnout, є підступним станом через його поступовий початок, схожим на хронічний стрес. А які у нього симптоми? Одним із симптомів є неприємне відчуття емоційного виснаження, яке поступово переходить у фізичне.

Вигорання зазвичай проходить у кілька етапів. Від відчуття, що ми повинні зробити все можливе, щоб робота була вчасно та якісно виконана, через стани тривоги, коли ми усвідомлюємо, що наші очікування не є реальними і виконана робота навіть не оцінена належним чином, до станів дратівливості, почуття розчарування і те, що наша діяльність втрачає для нас сенс.

Не соромтеся пройти тест на синдром емоційного вигорання. Тест розроблений експертами в цій галузі і займає приблизно 5 хвилин.

Симптоми синдрому вигорання

Перші симптоми синдрому вигорання можуть проявлятися легкою стомлюваністю, періодичними проблемами із засинанням, і тут, і там ви скажете, що вам дуже не хочеться завтра на роботу. Якщо ви є чутливими до себе, можливо, ви саме на даному етапі ви почнете щось змінювати у своєму житті. Наступна фаза вигорання супроводжується виснаженням, змінами настрою, зниженням працездатності та концентрації, депресією та тривогою, а також проблемами у стосунках та впевненістю у собі.

Як дізнатися, що я страждаю на синдром вигорання?

Перші симптоми можуть бути непомітними, але поступово посилюються. Вони можуть бути як психічними, так і фізичними. Психічні симптоми вигорання включають:

 • Невелике роздратування при перевантаженні на роботі
 • Поганий настрій
 • Психічне виснаження
 • Втрата ентузіазму як до роботи, так і до особистого життя
 • Байдужість або негативне ставлення до роботи
 • Почуття недооціненності
 • Депресія
 • Тривожні стани

Фізичними симптомами вигорання можуть бути:

 • Порушення сну
 • Втома
 • Небажання їсти
 • Проблеми з травленням
 • Розлади пам’яті та концентрації
 • Зниження продуктивності

syndrom_vyhoreni.webp

Які є стадії вигорання?

Вигорання зазвичай має чотири стадії:

 • Стадія: Легке невдоволення – ми ще не до кінця усвідомлюємо, що щось не так, але нас трохи дратує перевантаження роботою.
 • Стадія: Несвідоме ігнорування проблеми – думки та емоції стають все неприємнішими, невдоволення також може проявлятися в передачі поганого настрою оточуючим. Ми підсвідомо протидіємо симптомам.
 • Стадія: Свідоме оніміння – починають з’являтися такі симптоми вигорання, як виснаження, стрес і тривога. Ми свідомо намагаємося притупити ці неприємні стани, але це не вирішує проблему.
 • Стадія: Травма – синдром вигорання переходить в хронічну форму, можуть виникати панічні атаки, повне фізичне і психічне виснаження.

Ідеально боротися з синдромом вигорання на першій фазі, щоб запобігти подальшому розвитку проблеми. Загалом – чим раніше, тим краще!

Я теж можу вигоріти? Хто найбільше схильний до вигорання?

Синдром вигорання найчастіше асоціюється з

 • соціальними професіями, такі як лікарі та консультанти,
 • професіями під сильним тиском стресових факторів і відповідальності (менеджери),
 • робота з людьми (вчителі).

Насправді виявляється, що втручання синдрому вигорання набагато ширше.

Вигорання відносно легко зустрічається, наприклад, жінками у декреті, або тими, хто просто має занадто великі очікування. І саме невиправдані очікування призводять до втрати ілюзій, втрати мотивації і в перспективі сприяють розвитку синдрому. У гіршому випадку ми можемо опинитися в стані повного фізичного та психічного виснаження.

Що мені робити, якщо у мене вигорання?

Як вийти з вигорання? Якщо ви вже боретеся з наслідками вигорання, не залишайтеся на самоті. Можливості, які дають психологічне консультування та психотерапія, тепер доступні кожному. Вони допоможуть вам вийти із замкненого кола самопретензій і виниклого від них виснаження.

Лікування синдрому вигорання

Синдром вигорання найкраще лікувати з перших симптомів. Правда, спочатку ми можемо не розглядати їх як можливе джерело серйозних проблем, але чим раніше ми підхопимо хворобу, тим швидше зможемо її позбутися. Якщо синдром вигорання досягає стадії, коли він суттєво впливає на наше життя, доцільно довіритися фахівцеві.

Як психотерапія може допомогти мені з вигоранням?

Психотерапія – це простір для вас. Навпаки, наша схильність давати простір іншим часто сприяє синдрому вигорання. Саме тому професії, що сфокусовані на допомозі іншим, в цьому сенсі настільки вразливі. Віддати останні сили і сподіватися, що хтось це оцінить. Або піддатися почуттю, що тільки я можу найкраще це вирішити, зробити, закінчити.

Психотерапія як лікування синдрому вигорання може назвати наші підсвідомі моделі мислення, щоб ми могли потім самі оцінити, чи доцільно їх зберегти чи встановити новий порядок.

Профілактика – як уникнути вигорання?

Ефективна профілактика вигорання полягає в тому, щоб зосередитися на своїх відносинах з роботою чи навчанням, а також із життям загалом і нашими стосунками як такими. Добре усвідомлювати свої очікування та сформулювати їх реалістично. Це також зменшить ризик інвестувати занадто багато енергії в нашу роботу і працювати не по можливості.

Це також допоможе досягти власних інтересів, у тому числі й суспільного життя. Це надає нашому життю інший вимір, і ми уникаємо виснаження, яке часто виникає, коли ми тривалий час зосереджені на чомусь одному.

Навіть на цьому етапі профілактики консультація психотерапевта чи коуча – хороший вибір. Це не класичне лікування, а так званий саморозвиток. Проконсультуйтеся з експертами, як жити повноцінно і уникнути вигорання.

Пройдіть тест на вигорання

Якщо ви відчуваєте симптоми, поговоріть з лікарем або зверніться до психолога чи психотерапевта.

Ви також можете перевірити себе за допомогою швидкого та надійного онлайн-тесту на синдром вигорання. Тест містить загалом 25 запитань і займе у вас приблизно 5 хвилин.

Справжня історія клієнта і як йому допомогла терапія:

“Я перестав отримувати задоволення від своєї роботи, я був роздратований і виснажений, я не хотів туди йти. Я виявив, що відчуваю вигорання. Завдяки терапевту я зрозумів, що мене найбільше виснажує в моїй нинішній роботі, і знайшов сміливість попросити свого начальника про зміни.

Я перейшов з роботи в реанімаційному відділенні в стаціонар, де більш спокійно, проте я все ж відчуваю себе корисним. Зникли відчуття втоми та дратівливості. У вільний час з’явився новий апетит до роботи та хобі. Якби я знав, як все мало бути, щоб покращити моє життя, я б давно це зробив.”

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna