Думки про їжу та форму вашого тіла стали вашою щоденною темою номер один? Дізнайтесь, чи є у вас розлади харчової поведінки і як знайти вихід.

Розлади харчової поведінки можуть початися доволі невинно

Вам не обов’язково переживати такий травматичний досвід, як знущання через надмірну вагу, щоб отримати розлади харчової поведінки. Можливо, вам вдалося прийти в форму, оточуючі почали вас хвалити, тому ви все більше зменшували свій раціон і додавали спорт. Все може початися з простої зміни способу життя, яка спочатку є здоровою, але виходить з-під контролю, коли ви хочете кращих або швидших результатів.

Іноді навіть одного недоречного коментаря достатньо, щоб підтвердити нашу невпевненість у собі та порушити наше ставлення до їжі та власного тіла.

poruchy_prijmu_potravy.jpg

Види розладів харчової поведінки

Розлади харчової поведінки – це психологічна проблема. Але вони швидко переходять з психіки на фізичне тіло, і від цього страждає наше фізичне здоров’я. Це робить їх небезпечнішими. Вони також супроводжуються депресією і тривогою.

Але розлади харчової поведінки — це не просто відмова від їжі, зовсім. На перший погляд людина може взагалі нічого не помічати, тому що це страждання має багато форм. Ось найпоширеніші.

 • Анорексія – обмеження їжі до мінімуму або повне голодування. При анорексії у нас дуже спотворене сприйняття власного тіла. Хоча всі говорять нам, що ми дуже худі, ми не сприймаємо себе такими.
 • Булімія – повторювані епізоди неконтрольованого переїдання, що супроводжуються почуттям провини, голодуванням, викликами блювоти або зловживанням проносними засобами.
 • Компульсивне (психогенне) переїдання – тут також виникають епізоди неконтрольованого переїдання, які супроводжуються почуттям провини та невдачі. Однак блювання або зловживання проносними більше не виникає.
 • Орторексія – хоча вона формально не відповідає критеріям розладів харчової поведінки, це психічне захворювання. Це проявляється в одержимості здоровим харчуванням, коли ми виключаємо з меню цілі групи продуктів. Це призводить до нестачі деяких важливих поживних речовин.
 • Бігорексія – так само, як і орторексія, формально не є розладом харчування, але за оцінками до 50% чоловіків-бодібілдерів стикаються з нею. Вона проявляється у спотвореному сприйнятті свого тіла, коли чоловіки відчувають себе надто слабкими і недостатньо мускулистими. Тому вони вживають анаболічні стероїди, що може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям.

Розлади харчової поведінки найчастіше впливають на дівчат-підлітків та молодих жінок, але вони можуть трапитись навіть у дорослому віці і також не обходять чоловіків. В останні роки збільшилася кількість людей з розладами харчування, але багато з них борються з хворобою самостійно, тому ми не маємо точного огляду кількості хворих. Експерти також вважають цей зріст пов’язаним з соціальними мережами.

PPP

Як дізнатися, чи це стосується мене? Симптоми харчових розладів

Можливо, ви не впевнені, чи є у вас проблема. Адже ви просто хочете добре виглядати. Але ви також відчуваєте, що ваші стосунки з їжею не ідеальні.

Тому ми маємо для вас невеликий тест. Спробуйте перевірити, чи відповідають вам ці твердження.

 • Я думаю про свою фігуру і вагу майже кожен день, іноді кілька разів на день.
 • Я відчуваю, що їжа – мій ворог.
 • Думки про їжу викликають у мене деякі з цих емоцій: страх, сором, тривога, огида, докори сумління.
 • Я повністю виключаю з раціону цілі групи продуктів, такі як жири, цукор тощо.
 • Я часто сумніваюся в собі і не довіряю собі.
 • Я не люблю себе і своє тіло.
 • Візити до ресторанів викликають у мене стрес і тривогу. Я уникаю їх, якщо це можливо.
 • Я обмежую контакти з друзями та людьми навколо мене, тому що відчуваю, що вони мене не розуміють.
 • У мене майже весь час низький рівень енергії та поганий настрій.

Ви кілька разів відповіли стверджувально? Тоді цілком можливо, що у вас розлад харчової поведінки.

Як вирішити проблеми харчової поведінки?

По-перше, чудово, що ви тут і хочете знайти рішення. Якщо розлад харчової поведінки розвинеться повністю, позбутися його непросто і може тривати все життя.

Зовсім неважливо, чи точно ви підходите під якесь із визначень. Достатньо того факту, що вам не дуже подобається ваше тіло і їжа викликає у вас занепокоєння. Вам справді не потрібно щодня турбуватися про те, що є невід’ємною частиною нашого життя. Вихід є.

poruchy_prijmu_potravy3.jpg

Не будьте на самоті

Психотерапія найбільш ефективна для вирішення харчових розладів, а також будь-якого психологічного дискомфорту, пов’язаного з їжею і сприйняттям власного тіла. Експерт-психотерапевт допоможе вам поступово побудувати здорові стосунки з їжею та собою. Він не скаже вам, що робити, але вислухає вас і направить вас до душевного благополуччя та способу життя, який зробить вас щасливими.

Терапевт не пропише вам жодних ліків, він тільки лікуватиме словами. Він або вона може просто порекомендувати вам звернутися до психіатра, який займається більш серйозними проблемами. Крім того, тепер ви можете легко приєднатися до терапії онлайн. У нас в Hedepy є понад 60 сертифікованих терапевтів, і ви можете відвідати свій перший сеанс вже завтра.

Пройдіть короткий тест, на основі якого ми порекомендуємо вам трьох найбільш підходящих терапевтів. Вам більше не потрібно турбуватися. Просто зробіть перший крок.

Як я можу допомогти близькій людині з розладом харчової поведінки?

Великою проблемою з розладами харчової поведінки є той факт, що людина не хоче визнавати, що у неї є проблема. Розлад харчової поведінки є проявом хворої психіки. Тому не змушуйте людину їсти, не оцінюйте фігуру і не давайте непроханих порад. Цікавтеся людиною як особистістю, а не тільки її хворобою. Шукайте не винуватця, а рішення. Наша стаття 5 порад про те, як допомогти близькій людині почати ходити на терапію, може бути корисною.

Якщо ви намагаєтеся допомогти собі, але вже не знаєте, куди йти, терапія може допомогти вам. Досвідчений терапевт підкаже, які подальші кроки вжити, і допоможе не хвилюватися.

Не залишайтеся на самоті

Нарешті, ми хотіли б сказати вам останню і, мабуть, найважливішу річ. Цілком природно у складній ситуації пережити хвилю емоцій, яких ми раніше не відчували. Кожна криза, якою б вона не була, має початок, але вона також має кінець. І ваша теж. Тому, якщо ви навіть задумуєтеся про це, зверніться за допомогою до психолога, психіатра, психотерапевта або коуча. Не залишайтеся на самоті. Ви можете отримати допомогу від понад 50 терапевтів на нашому сайті, з яких ви можете вибрати того, хто відповідає вашим потребам, і домовитися про сеанс вже на наступний день. А потім ви зможете зв’язатися з терапевтом онлайн, не покидаючи комфорту вашого дому.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna