Бачити, як хтось із ваших близьких бореться з тривогою, депресією чи затяжним сумом, це боляче. Часто ми хочемо допомогти, але не знаємо навіть, як цю тему почати. Або ми вже cпробували і отримали відмову.

По-перше, це чудово, що ви намагаєтеся допомогти. Щоб вам було легше, ми написали для вас п’ять порад, як переконати близьку людину почати ходити на терапію. Мабуть, найголовніше чекає вас в кінці статті.

1. Виберіть відповідний момент

Наодинці, у спокійному та безпечному місці. Ідеальна можливість – коли ваша близька людина сама довіриться вам і розповість про те, що її турбує. Але якщо такої можливості немає, починайте самі.

Ніколи не обговорюйте цю тему з кимось ще, навіть з родиною. Також не згадуйте про терапію під час більш гострої розмови. Інакше є ризик, що людина замкнеться і взагалі не захоче з вами говорити про це.

2. Добирайте потрібні слова

Влучні слова настільки ж важливі, як і влучний момент. Навіть таке, на перший погляд, нешкідливе речення на зразок «Вам слід серйозно подумати про терапію» може прозвучати як напад на людину, яка переживає складний період. Забезпечте себе великою дозою співпереживання, емпатії та спробуйте розпочати тему м’яко, наприклад: «Я бачу, що ти зараз переживаєш важкі часи. Чи були в тебе думки про те, щоб спробувати терапію?» Або: «Я тебе дуже люблю, і мені сумно, що тобі важко. Я думаю, терапія може тобі допомогти».

Може статися, що ваша кохана людина все одно засмутиться. Намагайтеся зберігати спокій і не контратакуйте. Фрази на кшталт «_ти дійсно ненормальний_а_» тільки підливають масла у вогонь. Крім того, намагайтеся не доходити до читання лекцій чи нотацій.

podpora_blizkeho.webp

3. Підготуйте свої аргументи

Ви нарешті розкрили болючу тему, але ваші слова не впали на родючий ґрунт. Якщо коротко – у вашої близької людини  є свої аргументи, чому вона не піде на терапію. До цього теж варто бути готовим. Ось чотири найпоширеніші причини, через які люди відмовляються від терапії, і те, як ви можете на них реагувати.

„Я не божевільна_ий, щоб ходити до психолога”

  • Здається, вона боїться того, що скажуть інші. Вона не хоче, щоб її називали божевільною. Тому запевніть її, що ви самі нікому не розповідатимете про терапію, і це залежить від неї і лише від того, кому вона вирішить довіритися (чи ні). Крім того, вона може зустрітися з терапевтом онлайн.
  • Дізнайтеся, чи знаєте ви когось, хто проходив або відвідував терапію, і хто ідеально підійшов для того, щоб бути прикладом для вашої коханої людини.
  • Можна також згадати, що кожна п’ята людина в нашій країні бореться з депресією самотужки. Адже ми повинні дбати про душу так само, як і про фізичне тіло.

„Я не хочу довіряти своє особисте незнайомій людині”

  • Поясніть, що навіть якби ви хотіли, ніхто з близьких вам не допоможе, як справжній експерт. Терапевт щодня слухає багато життєвих історій і ніколи нікого не засуджує. Стосунки з ним абсолютно конфіденційні.
  • Запропонуйте допомогти знайти підходящого терапевта. Всі наші терапевти мають у своєму профілі відео-візитівки, де вони представляють себе.

„Мені просто важко, я можу з цим впоратися”

  • Вкажіть конкретні проблеми та зміни, які ви помітили. Справа не в тому, щоб звинуватити, а в тому, щоб проявити турботу. Тож, поміркуйте про це та вкажіть на це з чутливістю.
  • Запитайте, що заважає спробувати терапію? Чому вона хоча б не думає про неї? Цілком можливо, ви дійдете до інших аргументів.
  • Запитайте, що їй допомагає і що вона планує зробити, щоб зцілитись.

„Мені вже ніхто не допоможе”

  • Якщо ваша близька людина повністю втратила мотивацію, вона апатична – зверніть на це увагу. Спробуйте продовжити розмову і дізнайтеся, чому вона так у цьому переконана. Але якщо це нікуди не приведе і ви боїтеся, що може статися щось погане, не зволікайте, а телефонуйте на Гарячу лінію з питань запобігання самогубствам та профілактики психічного здоров’я “Lifeline Ukraine” за номером 7333. Там вам допоможуть терміново вирішити ситуацію.
  • Якщо ситуація дозволяє, і ваша кохана людина любить фільми чи книги, спробуйте пошукати щось таке, що описувало б схожу (в ідеалі реальну) історію з позитивним кінцем. Де можна побачити, що хтось інший у тій же ситуації знайшов вихід, і це може надихнути.

online_terapie_par.webp

4. Спілкування з коханими

Вам не потрібно виглядати переконливими, якщо ви єдині, хто піднімає тему психічного здоров’я та виступає за терапію. Якщо попередні спроби не спрацювали, спробуйте поговорити про це з кимось із близьких і попросіть їх теж поговорити з нею. Тільки будьте обережні, мама не завжди та людина, якій можна довіряти таку справу. Також намагайтеся, щоб це не виглядало так, ніби ви з кимось «домовилися». Але якщо ця людина виступить проти, краще визнайте правду, щоб ваша взаємна довіра не постраждала.

5. Запропонуйте допомогу в пошуках терапевта

Можливо, ваша близька людина раніше була на терапії, і терапевт їй не підійшов. Або вона боїться саме цього сценарію.

Тому запитайте, чи можете ви допомогти знайти терапевта. На щастя, сьогодні це вже не так складно. На нашій платформі Hedepy ви знайдете понад 60 перевірених терапевтів із детальним профілем, відеовізитівкою і рекомендаціями. Ви також можете заповнити коротку анкету, на основі якої ми порекомендуємо вам найбільш підходящих фахівців. Тому ви можете записатися на першу онлайн-сесію вже наступного дня, якщо необхідно, навіть за кілька хвилин.

Перш за все, не забувайте про себе

Той факт, що ви дочитали до цього місця, показує, наскільки ви дбаєте про когось. Але не беріть відповідальність за чиєсь психічне здоров’я повністю на себе. Будьте підтримкою, вислухайте та спробуйте мотивувати їх до терапії, але не дозволяйте цьому загрожувати вашому психічному здоров’ю. Те, що ви живете з людиною, яка відчуває тривогу або депресію, не означає, що ви не можете самі відчувати радість.

Якщо ви більше не знаєте, куди йти, терапія також може допомогти вам. Досвідчений терапевт порадить вам, які кроки ви можете зробити, і допоможе встановити здорові межі, щоб ви не хвилювалися. Можливо, це ваш власний досвід терапії, який зрештою буде працювати.

Не залишайтеся на самоті

Нарешті, ми хотіли б сказати вам останню і, мабуть, найважливішу річ. Цілком природно у складній ситуації пережити хвилю емоцій, яких ми раніше не відчували. Кожна криза, якою б вона не була, має початок, але вона також має кінець. І ваша теж. Тому, якщо ви навіть замислюєтесь про це, зверніться за допомогою до психолога, психіатра, психотерапевта або коуча. Не залишайтеся на самоті. Ви можете отримати допомогу від понад 50 терапевтів на нашому сайті, з яких ви можете вибрати того, хто відповідає вашим потребам, і домовитися про сеанс вже на наступний день. А потім ви зможете зв’язатися з терапевтом онлайн, не покидаючи комфорту вашого дому.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna