Від FOMO до JOMO: Як перестати хвилюватися, що ви щось пропускаєте?

Від FOMO до JOMO: Як перестати хвилюватися, що ви щось пропускаєте?


Поділитися статтею

Лунає сигнал сповіщення, і ви мерщій берете до рук телефон. А якщо це важливо? Або ви отримуєте запрошення на той час, коли це не дуже зручно, але ви не можете відмовитися. А якщо ви щось пропустите? Зранку потрібно гортати всі соцмережі та новини, щоб бути в курсі подій. Якщо ви цього не зробите, ви відчуваєте тривожність.

Схоже на вас? Тоді ви, ймовірно, страждаєте від синдрому FOMO, що не дуже добре для вашого психічного благополуччя. Не перевантажуйте себе всім, що відбувається навколо вас. Давайте навчимося сповільнювати темп і культивувати протилежність FOMO – JOMO.

Що таке FOMO?

FOMO походить від англійського скорочення “fear of missing out”. Українською ми могли б перекласти це як “страх втрачених можливостей”. Страх того, що ми не отримаємо важливу інформацію, ми не будемо повністю в курсі всіх новин у галузі або, можливо, ми пропустимо подію, яку варто було б відвідати. Будь то сфера бізнесу чи дружба.

Це синдром сьогоднішнього неспокійного часу, коли нас закидають інформацією звідусіль, ми можемо дізнатися про все за кілька секунд і знаходимося завжди з усіма на зв’язку. Ми намагаємося встигати за всім, але за тією швидкістю, з якою надходить інформація і з’являються нові й нові події, ми просто не встигаємо. Ми відчуваємо себе приголомшеними та відчуваємо докори сумління.

Синдром FOMO викликає у нас відчуття неспокою, неадекватності та може призвести до вигорання, тривоги або депресії.

FOMO

Чи впливає FOMO на вас?

Є багато сфер, у яких FOMO може проявити себе. Це залежить від того, що саме вас цікавить.

  • Найчастіше це соціальні мережі, де потрібно постійно перевіряти, що відбувається. FOMO є реальністю для більш ніж половини користувачів соціальних мереж.
  • Або стрічки новин, які ми час від часу гортаємо, щоб не пропустити жодної події. І неважливо, чи це новини з життя, спорту, чи шоу-бізнесу.
  • Страх втрачених можливостей можна також відчувати на роботі. Ми відчуваємо, що завжди маємо навчатися, бути на кожному курсі та вебінарі, читати кожну книгу чи статтю та бути присутніми на кожному робочому заході. Саме тут ми найбільше ризикуємо вигорати.
  • І останнє, але не менш важливе: це також можуть бути зустрічі з друзями, куди ми час від часу отримуємо запрошення на прогулянки чи подорожі, особливо влітку. Можливо, ви боїтеся сказати «ні», щоб не пропустити щось важливе й не дізнатися про це від інших. Або щоб точно бути запрошеним наступного разу. Тож навіть якщо це не підходить, ви все одно йдете та викликаєте у себе стрес.

Відмінною рисою FOMO є страх, який змушує йти проти самого себе. Проти власних потреб і настрою моменту. Ми втрачаємо зв’язок із собою та теперішнім моментом. Настає неспокій, стрес і тривога.

JOMO як протилежність FOMO

Рішення проблеми FOMO полягає в тому, щоб культивувати її протилежність – JOMO, тобто радість від втрачених можливостей. Ви буквально замінюєте страх радістю від того, що щось пропускаєте.

JOMO являє собою зміну мислення, коли ви відчуваєте задоволення та спокій у моменти, коли ви на самоті та дбаєте про себе та свою душу. Ви більше прислухаєтеся до того, що потрібно вам самому(-ій), а не до того, що, на вашу думку, ви повинні чи що від вас очікують інші. Ви залишаєте собі час для діяльності, яка справді приносить вам задоволення, навіть якщо це означає, що ви щось втрачаєте. Це означає, що ви не будете в курсі всіх останніх новин у вашій соціальній бульбашці, світових новин і пропускатимете можливості для професійного розвитку. Ви можете відключитися від зовнішнього світу і насолоджуватися теперішнім моментом. Ви щасливі там, де ви зараз.

JOMO

Як перейти від FOMO до JOMO?

Ви не зможете переключитися з FOMO на JOMO в одну мить. Ви коли-небудь помічали, скільки людей навіть у відпустці сидять в телефонах?

Перший крок на шляху до JOMO — усвідомити, що вам завжди чогось бракуватиме. Як людина, ви просто не маєте можливості знати все, бути скрізь і продовжувати рухатися. Сьогоднішній час настільки стрімкий, що доводиться вибирати, на що приділити увагу. Майте особисті пріоритети та дотримуйтеся їх.

Спробуйте подумати про це, візьміть аркуш паперу і запишіть свої думки. Якщо ви зможете змиритися з цим фактом, настане справжнє полегшення.

Ось шість конкретних порад, які допоможуть вам під час переходу від FOMO до JOMO:

  • Вимкніть сповіщення: принаймні в певний час, щоб вони не перешкоджали вашому вечірньому спокою та не заважали зосередитися на роботі.
  • Плануйте свої дні офлайн: регулярно відпочивайте від онлайн-світу та насолоджуйтесь часом тут і зараз. Це може бути щосуботи чи неділі, коли ви вимикаєте телефон і вирушаєте на природу.
  • Проводьте час наодинці: не працюючи чи займаючись самоосвітою, а якісно проводячи час лише для вас. Подумайте про те, що відбувається у вашому житті, що ви бажаєте змінити, що вам подобається, а що більше не допомагає вам.
  • Практикуйте уважність: тренуйте свій розум зосереджуватися на теперішньому моменті, а не постійно летіти до того, що відбувається в іншому місці. Під час звичайних справ, таких як обід, тримайте всі свої почуття повністю зосередженими на тому, що ви робите. Зверніть увагу на текстуру і смак їжі, її запах і колір, звуки навколо вас.
  • Розставте пріоритети та не бійтеся сказати НІ: подумайте, які заняття та стосунки справді цінні для вас, і приділіть їм більше часу та енергії. З іншого боку, не бійтеся сказати НІ тим подіям чи заходам, які ви не хочете робити і які не важливі для вас.
  • Погляньте на все з іншого боку: піклуючись про себе та розумову гігієну, ви створюєте більшу розумову здатність для подальшого розвитку та зустрічей з людьми. Ви можете зробити їх набагато більшу кількість і справді насолоджуватися можливостями, які ви отримуєте.

Вам не потрібно бути самотніми на шляху до кращого психічного благополуччя. FOMO — чудова тема для онлайн-терапії. Обговорення ситуації з неупередженим професіоналом може швидко полегшити ваш стан. Тоді разом ви знайдете спосіб перейти від страху до задоволення від того, щоб приділити час для себе.

Ви ще не були на терапії? Прочитайте, як проходить перший сеанс. З Hedepy процес переходу до терапії онлайн буде максимально легким.

Не залишайтеся на самоті

Нарешті, ми хотіли б сказати вам останню і, мабуть, найважливішу річ. Цілком природно у складній ситуації пережити хвилю емоцій, яких ми раніше не відчували. Кожна криза, якою б вона не була, має початок, але вона також має кінець. І ваша теж. Тому, якщо ви навіть замислюєтесь про це, зверніться за допомогою до психолога, психіатра, психотерапевта або коуча. Не залишайтеся на самоті. Ви можете отримати допомогу від понад 50 терапевтів на нашому сайті, з яких ви можете вибрати того, хто відповідає вашим потребам, і домовитися про сеанс вже на наступний день. А потім ви зможете зв’язатися з терапевтом онлайн, не покидаючи комфорту вашого дому.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna