Ви включаєте новини, і пожежі в Австралії ринуть. Ви заходите в соціальні мережі і бачите сміттєвий острів посеред океану. Або льодовик, що розбивається об хвилі. Ви можете спостерігати за наслідками кліматичної кризи в прямому ефірі, і не дивно, що ви боїтеся майбутнього. Власного і планети.

Це страх, який став відомий як екологічне горе. Іноді його ще називають кліматичним горем, кліматичною тривогою або екологічною тривогою.

Що ви можете зробити, якщо цей страх поглинає вас або ваших дітей?

Що таке екологічне горе?

Це про сум, страх і безпорадність у відповідь на актуальні екологічні проблеми. Воно несе в собі глибокий емоційний біль і може зайти настільки далеко, що ви перестаєте бачити сенс життя.

Ви можете переживати цілий спектр змішаних почуттів:

 • Сум за вмираючими екосистемами та втраченим майбутнім.
 • Тривогу про те, куди приведе екологічна криза та загроза життю.
 • Гнів на тих, хто в наших очах спричинив кліматичну кризу, не визнає цього і нічого з цим не робить.
 • Почуття провини, наприклад, через те, що ви не зробили достатньо для змін.
 • Безсилля, тому що ви знаєте, що самостійно не можете подолати кліматичну кризу.
 • Безвихідь і втрату мети, невпевненість, навіщо намагатися, коли ми все одно скоро будемо боротися за своє життя.

deprese_ženy.jpg

Половина молодих людей відчуває кліматичну тривогу

Ви відчуваєте те саме? Ви точно не самотні. Найбільше від кліматичної кризи страждає молоде покоління. Вони отримали проблему, яку вони не спричиняли. Можливо, ви теж так почуваєтеся. Ви бачите, що нічого не можете вдіяти із ситуацією, і тому переживаєте відчай.

Згідно з дослідженням 10 000 молодих людей (16-25 років) з різних частин світу, 59% з них відчувають надзвичайну тривогу щодо зміни клімату.

Американська психологічна асоціація навіть вважає зміну клімату найбільшою загрозою психічному здоров’ю в 21 столітті. Ви дійсно не самотні в цьому. І це може бути надією на зміни.

Страх перед майбутнім, який розділяє і об’єднує.

Про кліматичну кризу все частіше і частіше говорять в останні роки. Проте сильні емоції, які відчувають деякі з нас, часто розуміють неправильно. Вас можуть назвати гіперчутливими, емоційно нестабільними або що ви перебільшуєте проблеми.

І тому ви починаєте ізолюватися. Ви не говорите про свої почуття і відключається від цих важких емоцій. Ось чому екопсихолог Леслі Девенпорт також називає екологічне горе занедбаним горем. Але горювання є дійсно важливим. Пригнічені емоції не зникають просто так. Вони будуть накопичуватися всередині.

Важливо знати, що ви не один в світі переживаєте щодо екологічних проблем, в одній спільноті вас назвуть гіперчутливим, в іншій будуть толерувати ваші почуття та поділяться, що відчувають подібне. Тільки почуття дійсно не можуть вирішити таку глобальну проблему як кліматичні зміни або забрудненість повітря та океану, але вони дають нам змогу оцінити наше ставлення, а вже з цим можна зрозуміти, що конкретно я можу зробити.
Ольга Петрова
Ольга Петрова

З іншого боку, ця ізоляція призводить до заснування різних кліматичних рухів. Як от коли Грета Турнберг заснувала Fridays For Future багато років тому. В Україні також є різні асоціації, де ви можете зустріти однодумців, які так само переживають кліматичну тривогу.

Як боротися з кліматичною тривогою

Складність кліматичної тривоги полягає в тому, що насправді вона не є ірраціональною. У вас дійсно є реальна причина для ваших страхів щодо майбутнього. Але з іншого боку, ви не маєте так багато сил і ресурсу, щоб самостійно врятувати все і всіх. Це робить керування ситуацією ще більш складним. Ми цілком розуміємо.

sbírání odpadků.jpg

Що тоді робити? Ось кілька порад від наших експертів із психічного здоров’я:

 • Не перенавантажуйте себе інформацією – перегляд всіх новин про кліматичну кризу лише додає тривоги. Також остерігайтеся дезінформації, якої стає все більше навколо.
 • Звертайте увагу на позитивні зміни – ЗМІ завжди розповідають нам переважно про негатив. Але у світі також трапляється багато позитивних змін. Зверніть увагу на них.
 • Долучайтеся до спільноти – є багато ініціатив для покращення навколишнього середовища. Ви знайдете розуміння і зможете реально змінити ситуацію. Ви знову побачите більше сенсу в житті, і безсилля не буде таким гнітючим.
 • Живіть більш екологічно – зміни починаються з кожного з нас, і ви можете впливати на людей навколо вас своїм прикладом. Але пам’ятайте, що вам не потрібно викладатись на 100% у всьому.
 • Подбайте про своє психічне здоров’я – наприклад, медитація, йога, майндфулнес, дихальні вправи, час на природі або ведення щоденника вдячності можуть допомогти впоратися з тривогою.

В жодному разі не бійтеся звернутися за професійною допомогою. Жодна проблема не настільки незначна, щоб вирішувати її самостійно. Крім того, тривога зазвичай не зникає сама по собі. З часом це може викликати безсоння або депресію. Психотерапія може допомогти вам впоратися з ситуацією та показати способи подолання важких емоцій, які вас обтяжують.

У Hedepy ви можете обрати свого фахівця з більш ніж 60 перевірених психотерапевтів і долучитись до терапії онлайн. Дивіться, як це працює.

radost v přírodě.jpg

Що ви можете зробити як батьки

Головне – не применшувати і не знецінювати емоції дітей і підлітків. Їхні страхи щодо майбутнього виправдані, навіть якщо вони можуть здаватися нам перебільшеними. Ось деякі рекомендації стосовно того, що ви можете зробити для своїх дітей:

 • Слухайте та проявляйте розуміння – відверто спілкуйтесь про те, що вони відчувають, не висміюючи емоції.
 • Навчайтеся разом – дізнавайтеся, що вже робиться для вирішення кліматичної ситуації. Знаходьте позитивні приклади та історії. Ви можете допомогти зменшити відчуття безсилля.
 • Робіть щось корисне для природи разом – ви можете піти на толоку, посадити дерева або поставити менші досяжні цілі, щоб зробити свій дім більш сталим.
 • Заохочуйте вираження почуттів – художні та письмові форми самовираження допомагають впоратися з емоціями.
 • Заохочуйте здорові звички – достатній сон, фізичні вправи, здорове харчування, час на природі – усе це допомагає зняти стрес.
Емоції це потужне джерело інформації, це наша реакція на події, що відбуваються навколо, а також реакція на те, що відбувається всередині нас. Вони є необхідними для фізичного та психічного здоров’я. Важливо підтримувати дитину в усіх її станах, як в так званих поганих емоціях, так і в хороших. Це дасть відчуття підтримки та розуміння того, що мої емоції важливі і я важливий.
 Ольга Петрова
Ольга Петрова

Якщо ви вважаєте, що ваша дитина потребує більш інтенсивної допомоги, ми також пропонуємо підліткову психотерапію на Hedepy. Наші акредитовані фахівці знають, як працювати з дітьми, щоб допомогти їм подолати ці важкі емоції.

Тут ви знайдете психотерапевтів, які спеціалізуються на допомозі підліткам і дітям. У кілька кліків ви можете забронювати свою першу онлайн-сесію.

Не залишайтеся на самоті

Нарешті, ми хотіли б сказати вам останню і, мабуть, найважливішу річ. Цілком природно у складній ситуації пережити хвилю емоцій, яких ми раніше не відчували. Кожна криза, якою б вона не була, має початок, але вона також має кінець. І ваша теж. Тому, якщо ви навіть задумуєтеся про це, зверніться за допомогою до психолога, психіатра, психотерапевта або коуча. Не залишайтеся на самоті. Ви можете отримати допомогу від понад 50 терапевтів на нашому сайті, з яких ви можете вибрати того, хто відповідає вашим потребам, і домовитися про сеанс вже на наступний день. А потім ви зможете зв’язатися з терапевтом онлайн, не покидаючи комфорту вашого дому.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna