Соціальна фобія і тривожність – як з цим боротися?

Бути інтровертом і насолоджуватися часом наодинці – це цілком нормально. Але якщо ви навмисно уникаєте людей, тому що контакт з ними викликає у вас почуття тривоги, це може бути соціальна фобія (також відома як соціальна тривога).

Не дозволяйте фобії людей зв’язувати вас і відривати від суспільного життя. Людський контакт важливий для нашого психічного здоров’я, і ви також можете насолоджуватися присутністю людей. Ми розглянемо, як дізнатися, чи справді соціальна фобія впливає на вас, і як її позбутися.

Страх, який ізолює

Близько 13% із нас страждають на певну форму соціальної фобії. Але це стосується лише тих, хто звернувся по допомогу і таким чином міг отримати діагноз. Ви дійсно не самотні в цьому, і, можливо, люди навколо вас приховують подібні неприємні відчуття.

Відмінною ознакою соціальної фобії є страх перед будь-якою діяльністю, під час якої хтось може спостерігати або критично оцінювати вас. Страх, що ви не зможете цього зробити, що будете виглядати дурними, що оточуючі помітять вашу невпевненість і будуть засуджувати, висміювати або обмовляти. Будь-яке спілкування з іншими людьми (особливо незнайомими) викликає у вас стрес. Ви не знаєте, як себе поводити, що говорити. Ви відчуваєте, що все, що ви робите, неправильно. Тому ви вважаєте за краще уникати людей, навіть якщо почуваєтеся самотніми.

Але це зовсім непросто, адже потрібно ще ходити на роботу, робити покупки, доглядати за речами. Напевно, ви навіть не хочете відхиляти запрошення від своїх близьких, але думка про літнє барбекю чи день народження з купою людей викликає у вас незручність. Літній період посиденьок замість радості приносить вам стрес.

При вираженій соціальної фобії навіть такі звичайні дії, як:

 • зустрічі з людьми, яких ви знаєте
 • Знайомство з новими людьми
 • публічні виступи
 • Телефонні дзвінки
 • Буденні справи (робота, лікар, і т.д.)
 • шопінг
 • харчування в публічних місцях
 • користування громадським туалетом
 • будь-яка робота в команді, і т.д.

можуть викликати занепокоєння.

Симптоми соціальної фобії

Чи справді соціальна фобія є вашою проблемою, чи це просто страх перед сценою та ваша замкнутість? Це основні ознаки, за якими її можна впізнати.

На психологічному рівні соціальна фобія проявляється у:

 • страху та тривожності
 • почуттях сорому і безпорадності
 • різко негативних думках про самооцінку

Але вона також супроводжується фізичними ознаками:

 • пітливість
 • тремтіння
 • ком в голі
 • обличчя і тіло заходяться румʼянцем
 • запаморочення
 • пришвидшене серцебиття
 • напруга у м’язах
 • нудота і блювота
 • задишка і ускладнене дихання

Основна відмінність від інших діагнозів полягає в тому, що вам потрібен соціальний контакт. Але це викликає у вас стільки стресу, що вам легше цього уникнути.

соціальні фобії

Чому у мене соціофобія – причини

Причини соціальної фобії не є чітко визначеними. Схильність до посиленої напруги і тривоги може бути вродженою. Але вплив має і більша вразливість. Ймовірно, ви вже відчували певні ознаки цього стану ще у підлітковому віці.

Фахівці кажуть, що у розвитку соціальної фобії можуть зіграти роль булінг, виключення з групи в дитинстві, суворе виховання, сімейні проблеми, сексуальне насильство та різноманітні травми. Загалом низька самооцінка також сприяє їй.

симптоми соціальної фобії

Як позбутися соціальної фобії

Можливо, ви досі жили із соціальною фобією, вважаючи, що це просто сильний страх сцени. Або це вас справді турбувало, але ви не могли протистояти своєму страху.

Найважливішим є те, що ви тут, і вирішили йти до свого психічного благополуччя. Невирішена соціальна фобія може призвести до ще більш серйозних проблем, таких як депресія або залежність. Ізоляція від оточення ніколи не є рішенням. Згідно з довгостроковим дослідженням Гарварду, дружба є ключовим фактором відчуття щастя. Чудова новина полягає в тому, що ви навіть можете повністю позбутися соціальної фобії, якщо підійти до цього правильно. 

Ідеальний вихід – терапія

Впоратися з соціофобією без допомоги фахівця зовсім не просто. Ось чому ідеально мати підтримку терапевта на цьому шляху. Це допоможе вам опрацювати тривожні думки та почати поступово керувати соціальними взаємодіями та стосунками з більшою легкістю.

Метод когнітивно-поведінкової терапії ідеально підходить для терапії соціальної фобії, коли під наглядом терапевта ви поступово піддаєтеся штучним і реальним соціальним ситуаціям, разом вирішуєте їх і навчитеся з ними справлятися. Повільно, у власному темпі.

соціальні фобії

Потрібно буде зустрітись зі страхом і пропрацювати його. Однак за підтримки експерта ви точно зможете це зробити, і звільнення від кола страждань точно буде того варте.

В Hedepy ми пропонуємо терапію онлайн, вам просто потрібно підключитися, не виходячи з дому. Ми знаємо, що заговорити з незнайомою людиною може бути страшно. Тому ви можете спочатку хоча б трохи познайомитися з нашими терапевтами завдяки детальним профілям із відеовізитівками. Усі вони – перевірені експерти, які ніколи вас не засудять. Це їхня робота – допомагати таким, як ви.

Ми полегшимо вам вибір правильного терапевта за допомогою короткого тесту, на основі якого порекомендуємо трьох найбільш підходящих.

Психотропи також є крайнім засобом

Якщо соціальна тривожність турбує вас настільки, що обмежує ваше повсякденне життя – унеможливлює роботу, пересування в громадському транспорті, звичайні покупки тощо – ваш лікар (психіатр) також може призначити ліки, найчастіше антидепресанти.

Але якщо ви готові впоратися з соціальною тривожністю без ліків, ми рекомендуємо почати з терапії. Прочитайте, як проходить перший сеанс терапії.

Соціальний контакт дуже важливий для нашого психічного здоров’я, не відкладайте перший крок і дозвольте собі знову вдихнути спокій. Полегшення може настати вже після першої сесії.

Спробуйте психотерапію через відеодзвінок

Лише терапевти, які відповідають критеріям професійних організацій
Оксана Жабрі (1000+ годин практики)
ТРИВОГА СТРЕС САМООЦІНКА І Я-КОНЦЕПЦІЯ ГНІВ І АГРЕСІЯ
Перевірена терапевтична підготовка
„Психотерапевт не маг і не чарівник, він тільки підсвічує напрямки. Шлях завжди обирає клієнт.“
34 Євро / сесія
Вікторія Приходько (1000+ годин практики)
СТРЕС СИНДРОМ ВИГОРАННЯ ЖИТТЄВІ ЗМІНИ МОТИВАЦІЯ
Перевірена терапевтична підготовка
„Моя мета – допомогти вам набути більше усвідомленості і розуміння себе. Саме розуміння себе допоможе вам реалізувати свій потенціал, жити наповнено, яскраво і відважно.“
34 Євро / сесія
Ксенія Єлістратова (1000+ годин практики)
САМООЦІНКА І Я-КОНЦЕПЦІЯ РОЗЛАДИ ХАРЧУВАННЯ СТОСУНКИ ПСИХОСОМАТИКА
Перевірена терапевтична підготовка
„Психотерапія допомагає вилікувати те, що не треба терпіти, та приймати те, що не можливо змінити“
34 Євро / сесія
terapeuti

Необхідна допомога з вибором психотерапевта?

На основі нашого спеціального тесту ми можемо підібрати 3-х терапевтів, які найкраще відповідають Вашим вподобанням та запитам.