Думки про самогубство: компас для виходу

Думки про самогубство: компас для виходу


Поділитися статтею

Вас чи когось у вашому житті турбують думки про самогубство? Ми справді тут для вас, тому запрошуємо дочитати до кінця. Вихід є. Ми дамо вам поради, що робити в обох цих ситуаціях.

Якщо вас мучать суїцидальні думки

Навіть якщо зараз ви відчуваєте сильний біль, який здається нестерпним, завжди є вихід. Ви можете навчитися керувати суїцидальними думками та подолати біль. Але важливо комусь про це розповісти і не залишатися наодинці. Завжди є люди, які готові вам допомогти.

Що робити прямо зараз, якщо це екстрена ситуація

Якщо ви завдали собі шкоди або думаєте про це прямо зараз, не чекайте та телефонуйте 7333. Або підійдіть до найближчої людини та попросіть їх зателефонувати за вас.

Це не означає, що ви слабкі. Ви просто відчуваєте більше болю, ніж можете зараз витримати. Так не буде вічно. Ви можете почуватися інакше через тиждень. Це у ваших силах, вам просто потрібна допомога досвідченої людини, яка допоможе вам вийти з цього стану.

Návrh bez názvu (5).jpg

Не залишайтеся на самоті

Коли вам найгірше, не залишайся на самоті. Якщо вдома з вами є хтось, підійдіть до них і скажіть, що вам погано. Якщо ви одні, покличте когось із близьких. Не потрібно одразу говорити, що у вас виникають суїцидальні думки.

Спробуйте сказати щось на кшталт:

 • Мені погано, ми можемо поговорити хвилинку?
 • Мені погано, ти можеш прийти до мене?
 • Мені недобре, ми можемо трохи побути разом?

Переконайтеся, що ви в безпеці

 • Приберіть все, що може завдати вам шкоди.
 • Перейдіть у найбезпечніше місце.
 • Сконцентруйтеся на тому, щоб пережити наступні п’ять хвилин. Якщо ви будете виконувати дії хвилина за хвилиною, це може бути більш терпимим. Найгірші думки минуть впродовж наступних 30 хвилин.
 • Дайте волю своїм емоціям через рух. Увімкніть гучну музику і танцюйте/стрибайте, сильно топайте, стукайте кулаками по подушці, рвіть папери на шматки. Розпочати прибирання також може стати хорошою ідеєю.
 • Уникайте алкоголю та будь-яких наркотиків.

Контролюйте свої думки

 • Напишіть кілька речей, яких ви з нетерпінням чекаєте. Це може бути улюблена страва, зустріч з кимось із близьких або перегляд улюбленого фільму.
 • Заплануйте деякі з них одразу на завтра та додайте ще кілька справ, які ви будете робити наступного дня.
 • Подумайте про людей, які вас люблять. Вони б сумували за вами.
 • Повторюйте собі, що ви можете подолати ці почуття. Є багато людей, які пережили подібне, і тепер вони щасливі, що подолали це.
 • Прийміть той факт, що ваші думки є результатом ваших проблем зі здоров’ям і спотворили ваше сприйняття. Тому зараз здається, що виходу немає. Але він є, і він поруч. Все, що вам потрібно зробити, це попросити про допомогу.

Не тримайте це в собі

Ми знаємо, що зараз ви почуваєтесь самотніми. Ймовірно, ви настільки поглинені негативними емоціями, що замкнулися в собі і обмежили контакти з оточуючими. Ніхто б не зміг зрозуміти вас.

Це правда, що іншим нелегко зрозуміти, через що ви проходите. Але це не означає, що вони не хочуть або не можуть вам допомогти. Сам акт поділу полегшує біль.

Думки про самогубство найчастіше є результатом глибокої депресії, яка піддається лікуванню. Навіть якщо у вашому житті сталося те, з чим ви зараз не можете впоратися, є спосіб подолати це і рухатись далі. Згідно з опитуванням, до 9% українців мали суїцидальні думки. Але переважна більшість їх подолала.

ttt.jpg

Якщо ви за когось переживаєте

Ви відчуваєте, що хтось із ваших близьких може постраждати? Але, можливо, ви вагаєтеся чи варто порушувати таку глибоку тему. Що, якби ви були не праві і своїми запитаннями спонукали до найгіршого?

Природно не знати, як реагувати. Але говорити завжди краще, ніж мовчати. Довіряйте своїй інтуїції та серйозно ставтеся до попереджувальних знаків. Вам не потрібно турбуватися про спонукання до дії своїми запитаннями. Навіть не думайте зараз засмутити близьку людину. Якщо ви відчуваєте, що щось не так, ваша турбота може тільки допомогти. Безпека завжди на першому місці.

Деякі люди говорять про суїцидальні думки, але іноді попереджувальні ознаки самогубства можуть бути менш впізнаваними. Наприклад:

 • людина говорить про відчай і втрату жаги до життя
 • він/вона не дбає про речі, як раніше
 • ізолює себе від оточення
 • він/вона цікавиться смертю та можливостями смерті
 • людина не піклується про себе
 • або каже, що він/вона є тягарем для інших
 • він/вона розпоряджається матеріальним майном.
 • переживає раптові спалахи переїдання або голодування
 • має проблеми зі сном

Як розпочати розмову? Запитуйте

Цілком можливо, що ваша близька людина потребує допомоги, але боїться попросити про неї. Вона боїться реакції оточуючих. Їй потрібен хтось ззовні, щоб відкритися і показати, що їй не потрібно боротися зі своїми думками наодинці.

Знайдіть відповідну ситуацію, коли ви будете на самоті в безпечному місці, і поставте запитання. Спершу дізнайтеся, що вони відчувають:

 • Я бачу, що ти проходиш через важкий період. Як ти себе зараз почуваєш?
 • Як ти справляєшся з тим, що з тобою зараз відбувається?

Потім ставте прямі запитання:

 • Тобі коли-небудь хотілося все кинути?
 • Коли-небудь тобі спадало на думку завдати собі шкоди?
 • Ти коли-небудь замислювалася/-вся, як це було б позбавити себе життя?
 • Чи думала/-в ти колись, як би ти це зробила/-в?

Останнє питання важливе, тому що якщо у нього/неї вже є план, вам потрібно бути напоготові та якомога швидше звернутися за допомогою. Якщо ви відчуваєте, що ваша близька людина знаходиться в небезпеці і готова заподіяти собі шкоду, не залишайте її на самоті і телефонуйте на гарячу лінію. запобігання самогубствам Lifeline 7333.

Якщо хтось довірився вам і розповів про свої суїцидальні думки, просто зберігайте спокій і не показуйте свого занепокоєння. Поставтеся до цього серйозно, вислухайте і висловіть підтримку. Дізнайтеся, чи неминуча загроза.

bnda.jpg

Будьте опорою

Хоча людина може і не перебувати в безпосередній небезпеці, думки про самогубство є результатом серйозних проблем, які необхідно вирішити.

Що робити?

 • Мотивуйте людину шукати допомоги та пропонуйте підтримку – допоможіть їй знайти професійну допомогу. Людина з важкою депресією або горем може не мати волі та енергії, щоб зробити це самостійно. Ви можете звернутися до центру допомоги в кризових ситуаціях, звернутися до психіатра чи лікаря загальної практики, який уже може порадити вам, що робити далі.
 • Не намагайтеся спростити проблему – це може змусити людину відчути, що її почуття не є важливими чи серйозними. Уникайте таких фраз, як “У тебе є все, що ти можеш побажати” або “Інші б багато віддали, щоб бути такими, як ти” або “Це мине”.
 • Будьте підтримкою та слухайте – замість того, щоб ставити питання на кшталт “Що тебе хвилює?” або “Чим я можу тобі допомогти?”
 • Заспокойте, людину що все стане краще – людина, яка замислюється про самогубство, не бачить виходу зі свого горя. Тож запевніть її, що він є, просто вона його зараз не бачать. Просто зверніться за професійною допомогою і починайте лікування.
 • Не обіцяйте нікому ніколи не розповідати про її суїцидальні думки – якби вам довелося, людина розцінила би це як зраду.
 • Спробуйте запобігти доступу до алкоголю, наркотиків і будь-яких предметів, які можуть заподіяти людині шкоду.

І останнє, але не менш важливе, отримати допомогу для себе. Чудово, що ви намагаєтесь допомогти, але подумайте також про власне психічне здоров’я. Психотерапія може допомогти вам впоратися з цією ситуацією. Ви можете обговорити всю ситуацію з професіоналами, вони підкажуть, що ще можна зробити і, головне, як з цим всім впоратися. Можливо, саме ваш власний досвід терапії спонукає вашу близьку людину звернутися за професійною допомогою.

У Hedepy ми пропонуємо онлайн-терапію, і ви можете пройти свій перший сеанс завтра. Просто оберіть свого спеціаліста із понад 60 сертифікованих терапевтів.

Не залишайтеся на самоті

Нарешті, ми хотіли б сказати вам останню і, мабуть, найважливішу річ. Цілком природно у складній ситуації пережити хвилю емоцій, яких ми раніше не відчували. Кожна криза, якою б вона не була, має початок, але вона також має кінець. І ваша теж. Тому, якщо ви навіть задумуєтеся про це, зверніться за допомогою до психолога, психіатра, психотерапевта або коуча. Не залишайтеся на самоті. Ви можете отримати допомогу від понад 50 терапевтів на нашому сайті, з яких ви можете вибрати того, хто відповідає вашим потребам, і домовитися про сеанс вже на наступний день. А потім ви зможете зв’язатися з терапевтом онлайн, не покидаючи комфорту вашого дому.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna