Як психотерапія може допомогти при розладах особистості?

Нарцис, істерик або надмірно чутливий. Звучить знайомо? Барвисті вирази, які стали звичними в нашому словнику, якщо ми хочемо звинуватити когось у тому, як він поводиться. Насправді їх походження набагато більш фундаментальне. Розлади особистості істотно впливають на життя людини, від них страждає близько 10% оточуючих нас людей. На інших впливає проживання з ними, народження дітей-інвалідів або робота з такою людиною на роботі. Незалежно від того, до якої групи ви належите, вам не потрібно залишатися наодинці зі своїми труднощами. Психотерапія – це можливість навчитися керувати своїми емоціями та зцілити міжособистісні стосунки.

Що таке розлади особистості?

По суті, розлади особистості — це група дуже різних типів відхилень від так званої нормальної особистості. Зазвичай деякі їх риси настільки яскраво виражені, що можуть негативно вплинути на якість життя як самої людини, так і її близьких.

 

Які розлади особистості є найпоширенішими? А чим вони відрізняються?

Важко з упевненістю визначити, які типи розладів особистості найбільш поширені серед населення. Але на передньому плані, здається, це насамперед обсесивно-компульсивний, параноїдальний або емоційно нестабільний розлад особистості. Однак вони дуже відрізняються один від одного саме тими рисами особистості, які домінують у особистості. Обсесивно-компульсивна особистість мислить світ чорно-білим, проявляє себе як прискіплива людина, яка зосереджується на деталях, але в той же час надзвичайно критично ставиться до себе та інших. Параноїк також недовірливий до ворожості. Він часто в своїх думках має справу з прихованим значенням того, що хтось говорить, і сприймає це як особисту атаку. Навпаки, емоційно нестійка особистість дуже втягується у відносини, але часто проявляється в конфліктах, її стосунки дуже напружені, але тривають недовго. Відомий тип емоційно нестабільного прикордонного розладу особистості, який супроводжується відчуттям внутрішньої порожнечі та розриву. Це переживається у стосунках як страх близькості і, водночас, як тривога покинутих. Не менш специфічними є й інші типи розладів особистості, такі як шизоїдні, асоціальні, істрионічні, уникаючий або залежний розлади особистості.

Як проявляється розлад особистості? Як дізнатися, що у мене розлад особистості?

Розлад особистості найчастіше виявляється у стосунках. Саме там люди, які страждають тим чи іншим розладом особистості, зазвичай зазнають найбільших втрат. Їхні стосунки проблемні, незадовільні, одні відчувають загрозу, інші залежні від них, у деяких випадках це поєднання того й іншого. Вже виділені риси особистості посилюються в складних життєвих ситуаціях. Здатність впоратися з кризою у людини з розладом особистості в рази нижча.

Доступні онлайн-тести особистості є підходящим інструментом орієнтації, щоб дізнатися вашу проблему. Вони допоможуть нам визначити, що саме ми емоційно та розумово схильні робити, і як це впливає на нашу поведінку. Однак повний діагноз поставить тільки фахівець, бажано клінічний психолог. Це комплексне психологічне обстеження, яке включає опитування, анамнез, анкетування або проективні методи.

pirmoji sesija

Як лікуються розлади особистості?

Перша лінія лікування – психотерапія. Однак важливо правильно поставити свої цілі та очікування. Тільки так можна попередити передчасне припинення лікування і розчарування. Особистість – це наша основа, опора, яка надає характер нашому сприйняттю світу та нашому функціонуванню в ньому. Якщо необхідно втрутитися в його структуру, то це завжди тривалий процес. Коротко- або довготривала психотерапія допомагає людям з розладами особистості подолати кризові моменти. Як ліки від поведінкових розладів використовуються стабілізатори настрою, антидепресанти або низькі дози антипсихотичних засобів. Тривале застосування не рекомендується, мета – подолати тимчасове психічне погіршення.

 

Як психотерапія допомагає в лікуванні розладів особистості?

Психотерапія є важливим допоміжним засобом у лікуванні розладів особистості. Мотивація — запорука її успіху. Справжнє усвідомлення (тобто, що буде темою розмови між клієнтом і терапевтом) допоможе людині вистояти навіть на більш складних етапах лікування. Але перш за все, стосунки, засновані на довірі, мають вирішальне значення, і клієнт часто випробовує їх, так само як і інші відносини в його житті. І саме терапевтичні відносини дозволять людині повільно і безпечно відмовитися від тих стратегій, які не підходять до її життя, і замінити їх новими (психодинамічними напрямками).

 

Як онлайн-психотерапія може допомогти в лікуванні розладів особистості?

Онлайн-психотерапія використовує всі інструменти та можливості для особистих зустрічей, але головна додаткова цінність полягає в тому, що вона з’єднує вас із експертом, який інакше був би занадто далеко або мав би обмежений доступ. Особливо у випадку тривалої психотерапії це значно полегшує весь процес. Ваш терапевт поряд, навіть якщо життя непередбачуване або спеціалітса важко знайти у вашому районі.

Справжня історія клієнта і як йому допомогла терапія:

“Я завжди був емоційним. Пам’ятаю останню ніч перед госпіталізацією, мій син прийшов у гості з невісткою, ми посварилися, навіть не знаю чому, а потім з’явився біль у серці і прискорене дихання. Я відчув, що вмираю. Усі результати аналізів виявилися негативними, і я потрапив у психіатричне відділення. Там мені вперше призначили психотерапію. Мені й на думку не спадало, що я буду ходити на регулярні сесії. Але мій психотерапевт був абсолютно не схожий на більшість лікарів, я був даремно наляканий. Разом ми повертаємося до мого коріння, дитинства та непростих стосунків з батьком. Вперше я відчуваю, що моє життя не тільки керує мною, але й я можу тримати його в своїх руках.”

Személyiségzavar

Спробуйте психотерапію через відеодзвінок

Лише терапевти, які відповідають критеріям професійних організацій
Вікторія Приходько (1000+ годин практики)
СТРЕС СИНДРОМ ВИГОРАННЯ ЖИТТЄВІ ЗМІНИ МОТИВАЦІЯ
Перевірена терапевтична підготовка
„Моя мета – допомогти вам набути більше усвідомленості і розуміння себе. Саме розуміння себе допоможе вам реалізувати свій потенціал, жити наповнено, яскраво і відважно.“
34 Євро / сесія
Ксенія Єлістратова (1000+ годин практики)
САМООЦІНКА І Я-КОНЦЕПЦІЯ РОЗЛАДИ ХАРЧУВАННЯ СТОСУНКИ ПСИХОСОМАТИКА
Перевірена терапевтична підготовка
„Психотерапія допомагає вилікувати те, що не треба терпіти, та приймати те, що не можливо змінити“
34 Євро / сесія
Оксана Жабрі (1000+ годин практики)
ТРИВОГА СТРЕС САМООЦІНКА І Я-КОНЦЕПЦІЯ ГНІВ І АГРЕСІЯ
Перевірена терапевтична підготовка
„Психотерапевт не маг і не чарівник, він тільки підсвічує напрямки. Шлях завжди обирає клієнт.“
34 Євро / сесія
terapeuti

Необхідна допомога з вибором психотерапевта?

На основі нашого спеціального тесту ми можемо підібрати 3-х терапевтів, які найкраще відповідають Вашим вподобанням та запитам.