Як психотерапія може допомогти в боротьбі з залежностями?

Психотерапія є одним із найбільш важливих та ефективних інструментів, які можна використовувати для допомоги людям, залежним від речовин або залежним від процесів (азартні ігри, ставки). Ефективними є як психотерапія, спрямована на зміну особистості та стосунків, підтримку зростання та дозрівання особистості (психоаналіз, психодинамічна та міжособистісна психотерапія, екзистенційна та гуманістична психотерапія), так і психотерапія, орієнтована на (симптоматичну) зміну поведінки, – це включає поведінкову та когнітивну терапію, а також системні, структурні та комунікативні методи лікування, відомі в основному з роботи з сім’єю.

Що таке залежність і як вона виникає?

Суть залежності полягає у втраті контролю над вживанням речовини або поведінкою. Це відбувається на фізіологічному рівні, на рівні мислення, а згодом і поведінки. Супроводжується неконтрольованим бажанням, відстороненістю, нездатністю зупинити і припинити залежну поведінку. Причини залежності дуже складні. Найчастіше це складне поєднання фізіологічних (вроджених чи набутих), психологічних і соціокультурних факторів.

 

Від чого всі залежні?

Розлад залежності може бути пов’язаний з певною речовиною (наприклад, алкоголем), класом речовин (наприклад, опіоїди) або більш широким спектром різних речовин. Найпоширенішими є залежності від алкоголю, тютюну, нелегальних наркотиків (марихуана, метамфетамін, героїн …) та наркотиків (седативні, снодійні, опіоїдні знеболюючі). Залежність від азартних ігор класифікується як залежність та імпульсивні розлади, але в практиці лікування цих розладів вона розглядається спільно або дуже схожим чином як залежність від певного об’єкта. Нейробіологічні дослідження все більше доводять, що і психоактивні речовини, і азартні ігри однаково стимулюють нейробіологічні системи і систему винагороди дофаміном, якому відводиться фундаментальна роль у розвитку та підтримці залежності.

Як дізнатися, чи я залежний/-а? Які симптоми залежності?

Однією з основних характеристик залежності є голод, який є непереборним потягом, який змушує нас приймати речовини або виконувати дії, які приносять нам приємний стан. Крім того, саме стан відміни викликає неприємні моменти, коли речовина нам недоступна. Існують труднощі з самоконтролем, коли ми не можемо контролювати кількість прийнятої речовини, а також початок і кінець вживання або гри. Толерантність зростає, нам доводиться вживати все більше і більше речовин для досягнення бажаного стану. Ми поступово нехтуємо своїми обов’язками, насолодою чи іншими інтересами на користь використовуваної речовини чи гри. Зрештою, виявляється, що ми використовуємо цю речовину, хоча є очевидні докази її шкідливості, які усвідомлює або опосередковує наше оточення.

hedepy-petr-3-w

Як позбутися залежності?

Якщо людина зацікавлена ​​в позбавленні від залежності, необхідна мотивація. Йому необхідно усвідомити, що негативного в його залежності, і в той же час, яку користь це принесе йому, якщо людина буде утримуватись. Якщо ми хочемо позбутися залежності, необхідні зміни. Зміна полягає не тільки в тому, щоб припинити вживання або відтворити речовину, що викликає звикання. Утримання є необхідною умовою, але воно само по собі недостатнє і не гарантує задоволеності життям. Важливо вносити зміни і в інші сфери життя. Тому іноді доводиться шукати спеціалістів, які можуть у цьому допомогти: психіатра, нарколога, психотерапевта, соціального працівника та інших.

 

Як психотерапія допомагає в боротьбі з залежністю?

Психотерапія – це професійно-кваліфікована діяльність, змістом якої є лікування або вплив на психічний стан та допомога у досягненні змін, необхідних для розвитку потенціалу психічного здоров’я. Цілі психотерапії відповідають певній спрямованості, яку можна визначити з точки зору залежності, як-от повне одужання, полегшення симптомів або зменшення їх частоти, поведінкова корекція та покращення психосоціальної адаптації, підтримка особистісного росту та дозрівання, а також ширшого сенсу користі від подолання та вирішення життєвих проблем і криз.

Справжня історія клієнта і як йому допомогла терапія:

“Окрім абсолютно катастрофічного дитинства, у мене з братом ділові стосунки. Саме він привів мене на онлайн-психотерапію. Він сказав, що це йому допомогло. Але в усіх відношеннях мене набагато більше відзначило минуле. Щоб піти від усього цього, я переїхав на інший кінець світу, рідко засинав тверезим і майже ніколи сам, секс був моєю одержимістю. Я знав, що це боляче, але неможливо було зупинитися. На довгий час терапія стала єдиною сильною стороною цього хаосу, який я називав своїм життям. Що я маю зі своїм терапевтом? Те, що він зі мною, коли я стикаюся зі своїм минулим. Я не хочу більше бігати, я нарешті живу.”

závislost kouření

Спробуйте психотерапію через відеодзвінок

Лише терапевти, які відповідають критеріям професійних організацій
Ксенія Єлістратова (1000+ годин практики)
САМООЦІНКА І Я-КОНЦЕПЦІЯ РОЗЛАДИ ХАРЧУВАННЯ СТОСУНКИ ПСИХОСОМАТИКА
Перевірена терапевтична підготовка
„Психотерапія допомагає вилікувати те, що не треба терпіти, та приймати те, що не можливо змінити“
34 Євро / сесія
Оксана Жабрі (1000+ годин практики)
ТРИВОГА СТРЕС САМООЦІНКА І Я-КОНЦЕПЦІЯ ГНІВ І АГРЕСІЯ
Перевірена терапевтична підготовка
„Психотерапевт не маг і не чарівник, він тільки підсвічує напрямки. Шлях завжди обирає клієнт.“
34 Євро / сесія
Вікторія Приходько (1000+ годин практики)
СТРЕС СИНДРОМ ВИГОРАННЯ ЖИТТЄВІ ЗМІНИ МОТИВАЦІЯ
Перевірена терапевтична підготовка
„Моя мета – допомогти вам набути більше усвідомленості і розуміння себе. Саме розуміння себе допоможе вам реалізувати свій потенціал, жити наповнено, яскраво і відважно.“
34 Євро / сесія
terapeuti

Необхідна допомога з вибором психотерапевта?

На основі нашого спеціального тесту ми можемо підібрати 3-х терапевтів, які найкраще відповідають Вашим вподобанням та запитам.