Нарцис, істерик або надмірно чутливий. Звучить знайомо? Барвисті вирази, які стали звичними в нашому словнику, якщо ми хочемо звинуватити когось у тому, як він поводиться. Насправді їх походження набагато більш фундаментальне. Розлади особистості істотно впливають на життя людини, від них страждає близько 10% оточуючих нас людей. На інших впливає проживання з ними, народження дітей з інвалідністю або робота з такою людиною. Незалежно від того, до якої групи ви належите, вам не потрібно залишатися наодинці зі своїми труднощами. Психотерапія – це можливість навчитися керувати своїми емоціями та зцілити міжособистісні стосунки.

Що таке розлади особистості?

По суті, розлади особистості — це група дуже різних типів відхилень від так званої нормальної особистості. Зазвичай деякі їх риси настільки яскраво виражені, що можуть негативно вплинути на якість життя як самої людини, так і її близьких.

Які розлади особистості є найпоширенішими? А чим вони відрізняються?

Важко з упевненістю визначити, які типи розладів особистості найбільш поширені серед населення. Ймовірно, що це насамперед обсесивно-компульсивний, параноїдальний або емоційно нестабільний розлади особистості. Однак вони дуже відрізняються один від одного саме тими рисами, які домінують у особистості. Обсесивно-компульсивна особистість бачить світ чорно-білим, проявляє себе як прискіплива людина, яка зосереджується на деталях, але в той же час надзвичайно критично ставиться до себе та інших. Особистості з параноїдальним  розладом недовірливі до ворожості. Вони часто в своїх думках мають справу з прихованим значенням того, що хтось говорить, і сприймають це як особисту атаку. Навпаки, емоційно нестійка особистість дуже втягується у відносини, але часто проявляється в конфліктах, її стосунки дуже напружені, але тривають недовго. Відомий тип емоційно нестабільного межового розладу особистості, який супроводжується відчуттям внутрішньої порожнечі та розриву. Це переживається у стосунках як страх близькості і, водночас, як тривога бути покинутими. Не менш специфічними є й інші типи розладів особистості, такі як шизоїдні, асоціальні, істрионічні, уникаючий або залежний розлади особистості.

Як проявляється розлад особистості? Як дізнатися, що у мене розлад особистості?

Розлад особистості найчастіше виявляється у стосунках. Саме там люди, які страждають тим чи іншим розладом особистості, зазвичай зазнають найбільших втрат. Їхні стосунки проблемні, незадовільні, одні відчувають загрозу, інші залежні від них, у деяких випадках це поєднання першого й другого. Вже виділені риси особистості посилюються в складних життєвих ситуаціях. Здатність впоратися з кризою у людини з розладом особистості в рази нижча.

Доступні онлайн-тести особистості є підходящим інструментом для орієнтації, щоб дізнатися про вашу проблему. Вони допоможуть визначити, що саме ми емоційно та розумово схильні робити, і як це впливає на нашу поведінку. Однак повний діагноз поставить тільки фахівець, бажано клінічний психолог. Це комплексне психологічне обстеження, яке включає опитування, анамнез, анкетування або проективні методи.

Як лікуються розлади особистості?

Перша стадія лікування – психотерапія. Однак важливо правильно поставити свої цілі та очікування. Тільки так можна попередити передчасне припинення лікування і розчарування. Особистість – це наша основа, опора, яка надає характер нашому сприйняттю світу та нашому функціонуванню в ньому. Якщо необхідно втрутитися в його структуру, то це завжди тривалий процес. Коротко- або довготривала психотерапія допомагає людям з розладами особистості подолати кризові моменти. Як ліки від поведінкових розладів використовуються стабілізатори настрою, антидепресанти або низькі дози антипсихотичних засобів. Тривале застосування не рекомендується, мета – подолати тимчасове психічне погіршення.

Як психотерапія допомагає в лікуванні розладів особистості?

Психотерапія є важливим допоміжним засобом у лікуванні розладів особистості. Мотивація — запорука її успіху. Справжнє усвідомлення (тобто, що буде темою розмови між клієнтом і терапевтом) допоможе людині вистояти навіть на більш складних етапах лікування. Але перш за все, стосунки, засновані на довірі, мають вирішальне значення, і клієнт часто випробовує їх, так само як і інші стосунки в його житті. І саме терапевтичні відносини дозволять людині повільно і безпечно відмовитися від тих стратегій, які не підходять до її життя, і замінити їх новими (психодинамічні напрямки психотерапії).

Як онлайн-психотерапія може допомогти в лікуванні розладів особистості?

Онлайн-психотерапія використовує всі інструменти та можливості для особистих зустрічей, але головна додаткова цінність полягає в тому, що вона з’єднує вас із експертом, який інакше був би занадто далеко або мав би обмежений доступ. Особливо у випадку тривалої психотерапії це значно полегшує весь процес. Ваш терапевт поряд, навіть якщо життя непередбачуване або спеціаліста важко знайти у вашому районі.

Справжня історія клієнта і як йому допомогла терапія:

“Я завжди був емоційним. Пам’ятаю останню ніч перед госпіталізацією, мій син прийшов у гості з невісткою, ми посварилися, навіть не знаю чому, а потім з’явився біль у серці і прискорене дихання. Я відчув, що вмираю. Усі результати аналізів виявилися негативними, і я потрапив у психіатричне відділення. Там мені вперше призначили психотерапію. Мені й на думку не спадало, що я буду ходити на регулярні сесії. Але мій психотерапевт був абсолютно не схожий на більшість лікарів, я був даремно наляканий. Разом ми повертаємося до мого коріння, дитинства та непростих стосунків з батьком. Вперше я відчуваю, що моє життя не тільки керує мною, але й я можу тримати його в своїх руках.”

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna