Як стосунки між братами та сестрами впливають на нас і що ви можете зробити як батьки, щоб допомогти своїм дітям?

Як стосунки між братами та сестрами впливають на нас і що ви можете зробити як батьки, щоб допомогти своїм дітям?


Поділитися статтею

Ми зазвичай боремося з тим, як виховання наших батьків сформувало нас. Однак зв’язки між братами й сестрами також значною мірою формують нас. Порядок, у якому ми народилися, також має вплив.

Яку роль відіграють стосунки між братами та сестрами у формуванні нашої особистості, і що ви можете зробити як батьки, щоб допомогти своїм дітям знайти шлях до вас?

Наші особистості формуються позиціями наших братів і сестер.

Кожна дитина має унікальну функцію щодо своїх братів і сестер, і це впливає на те, ким ми станемо в дорослому віці. Ми розглянемо всі види стосунків між братами та сестрами, від первістків до єдиних дітей в родині.

Для первістків народження брата або сестри – це важко.

Нам практично доводиться ділитися одним із батьків одразу після появи брата чи сестри. Можуть розвинутися ревнощі та відчуття того, що вас не помічають. Коли первісток на 1-7 років старший за брата або сестру, ці почуття найсильніші. Тому дуже важливо підготувати старшу дитину до брата або сестри. Як?

  • Поділіться хвилюванням від народження брата або сестри зі своєю дитиною під час вагітності. Дозвольте йому погладити ваш животик, що росте, або розглянути ультразвукові зображення.
  • Якщо малюк трохи старший, залучіть його до процесу прийняття рішення щодо нового дитячого обладнання. Куди подіти пеленальний столик і ліжечко? Яким має бути їх колір?
  • Переберіть старі іграшки, які занадто інфантильні для вашої старшої дитини, і помістіть їх у дитячу коробку. Але тільки ті, які старший брат бажає передати своїм дітям.
  • Приймайте підтримку старшої дитини після пологів і завжди хваліть його. Дозвольте йому трохи постояти біля ліжечка перед тим, як, наприклад, зняти забруднену пелюшку.

prvorozené dítě se sourozencem

Оскільки їм іноді доводилося піклуватися про молодшого брата чи сестру, старші брати й сестри, як правило, несуть відповідальність у зрілості. Їм також подобається виконувати роль лідера. Батьки, з іншого боку, часто мають високі очікування від своїх дітей і проектують на них власні бажання. Вони відмінники, перфекціоністи, які мають високі очікування від оточуючих.

Другонароджена дитина “мчить”

Друга дитина сприймає життя як перегони і часто намагається випередити першу. Вона дивиться на первістка і бажає навчитися всьому, що він знає. Однак, коли народжується третя дитина, він або вона стикаються з непростим сценарієм – намагається наздогнати старшого, зберігаючи місце по відношенню до молодшого. Саме він найбільше повинен пристосовуватися і відступати.

Він може заздрити старшому братові чи сестрі за переваги, які він має через свій вік, і може заздрити молодшому за чудовий догляд і освітні умови.

Другонароджених іноді називають «немовлятами-бутербродами». Їм вдається уникати уваги батьків. Тим не менш, вони, швидше за все, навчаться незалежності та соціальних навичок. Їм не важко ладнати з іншими і вони часто тактовні. Їм також легше знайти своє місце в житті.

veselí bratři

Наймолодші брати і сестри

Ми часто вважаємо їх зіпсованими та важкими, але це не завжди так. Однак вони можуть бути схильні до інтриг і звинувачувати інших. Насправді дітям часто це сходить з рук, коли вони поруч зі своїми батьками. Батьки часто знаходять для них тепле місце, але старші брати і сестри також їх виховують. Вони не потерплять наймолодшого серед них, якщо він буде наговорювати і звинувачувати інших.

Оскільки про них піклувалися як батьки, так і брати та сестри, найменші діти звикли до турботи та уваги оточуючих. У результаті людям може бути важко прийняти відповідальність. З іншого боку, вони безтурботні і добре ладнають з іншими.

bratr se sestrou se hrají

Стигма, пов’язана з єдиними дітьми в родині

Дитині, яка росте єдиною в родині, може бути важко влитися в колектив та знайти нових друзів. Це часто триває до повноліття. Тому для єдиної дитини важливо якомога частіше спілкуватися з іншими дітьми.

Існує також багато помилкових уявлень щодо дітей, які можуть ускладнити їх життя. Поширені стереотипи включають розпещеність або загалом погані стосунки з батьками. Звичайно, це можливо, але все залежить від виховання. Діти можуть бути розпещеними своїми батьками, якщо вони надмірно ними опікуються, але вони також можуть бути досить незалежними, оскільки у них немає братів і сестер, щоб «захищати їх».
Цікаво, що єдиними дітьми в сімʼї психологи вважають також братів і сестер, у яких різниця у віці сім і більше років.

Чи можете ви вплинути на те, як діти взаємодіють?

Хімія міжособистісних зв’язків визначає, чи прив’язуються діти одне до одного і чи розвивають певною мірою любов до братів і сестер. Тим не менш, сімейні відносини та налаштування спілкування також є досить важливими.

До негативних впливів відносяться:

  • Одна дитина виділяється більше, ніж інша. Молодша донька, наприклад, стає «маминою донечкою», а старший хлопчик «просто стає поганим і завдає біди».
  • Переоцінка «більш вразливих» потреб молодшої дитини за рахунок «менш нагальних» потреб старшої дитини. Вона здатна впоратися самостійно.
  • Невідповідність у ставленні до дітей різної статі, а також бажання забезпечити «рівність» завжди. Наприклад, коли на кухні потрібна лише дочка.

Дивно, але навіть як брати і сестри ми не маємо одних батьків. Батьки первістків ще звикають до нової ролі та вчаться в ній бути. Як наслідок, вони завжди підходять до виховання через призму свого поточного досвіду.

Діти відображають наш власний ментальний стан

На стосунки дітей також впливає (дис)гармонія, яка панує в наших стосунках між батьками та дітьми. Йдеться не лише про наші стосунки з нашим партнером, а й про ширші родинні чи професійні зв’язки. Діти це помічають і охоче впроваджують у своє життя.

Як батькам, нам важливо не залишати жодних суперечок невирішеними, приймати наше минуле та підтримувати хороші зв’язки. Працюйте як над своїми дитячими «страхами», так і над теперішніми проблемами та конфліктами.

Як батьки, ви не можете повністю контролювати долю своїх дітей, але ви можете подати їм позитивний приклад, який буде служити для наслідування в житті. Однак, доки ви не наведете порядок у своєму житті, посібники для батьків будуть неефективними.

přátelé

Перший крок до здорових сімейних стосунків

Хочете зробити перший крок до здорових сімейних стосунків або розв’язати травматичне минуле? Чудовим рішенням може стати онлайн-терапія. У Hedepy працює понад 60 сертифікованих терапевтів. Крім того, ви можете приєднатися до сеансу терапії, не виходячи з дому.

Якщо стосунки ваших дітей серйозно зіпсовані, пам’ятайте, що професійної допомоги потребує не лише дитина, а вся родина. У Hedepy ми пропонуємо терапію для дітей підліткового віку, і вся родина може приєднатися до терапії за домовленістю з терапевтом.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna