Постійні суперечки, звинувачення, духота. Цікаво, що ви робите не так. Визнати, що у вас токсичні стосунки, непросто, але це може залишити вас глибоко травмованими. Дізнайтесь, як розпізнати токсичні стосунки, чи можна їх зберегти, і як розлучитися, коли прийде час.

Що таке токсичні стосунки?

Ми могли б замінити слово токсичний на нездоровий або нефункціональний. Токсичні стосунки несуть за собою багато негативних емоцій, конфліктів і деструктивних моделей поведінки, таких як маніпуляції, приниження, конкуренція та контроль. Негативні моменти переважають над позитивними, і відносини ніби виснажують вашу енергію. Ви не можете повноцінно розслабитися поруч зі своїм партнером. Токсичні стосунки можуть похитнути вашу самооцінку та завдати вам глибокої травми.

Психологиня і письменниця Ліліан Гласс у своїй книзі «Токсичні люди» описує токсичні стосунки як «будь-які стосунки, в яких люди не підтримують одне одного, де є конфлікт і один намагається підірвати іншого, де є конкуренція, де є неповага та відсутність згуртованості».

toxic_relationship3.jpg

Як розпізнати токсичні стосунки – основні ознаки

Коли хтось токсичний на роботі, ми легко це відслідковуємо. Але коли справа доходить до партнера, любов вступає в гру, і вона розмиває все.

Ознаки токсичних стосунків можуть виглядати наступним чином:

 • маніпуляція
 • контроль
 • недовіра
 • вимагання
 • приниження
 • суперництво
 • постійне звинувачення
 • перебільшена і нечутлива критика
 • образи та ігнорування
 • зловживання емоціями та чутливістю

Але знаєте, в чому проблема? Через роки токсичних стосунків ви легко звикнете до такої поведінки. Ви насправді цього більше не бачите, і це стає для вас нормальним.

Тож спробуйте пройти невеликий тест, щоб виявити токсичні стосунки. Дайте чесні відповіді на ці 10 питань:

 • Ваш партнер завжди звинувачує вас у всьому і ніколи не визнає своєї провини чи частки провини?
 • Ви відчуваєте виснаження у ваших стосунках замість того, щоб бути наповненими та енергійними?
 • Чи часто ваш партнер критикує вас так, що це завдає вам болю?
 • Ваш партнер применшує ваші почуття та думки? Ви боїтеся висловлювати їх, бо боїтеся негативної реакції?
 • Ви відмовилися від своїх особистих цілей, хобі чи навіть дружби заради стосунків?
 • Чи відчуваєте ви, що ваша самооцінка впала з початку стосунків?
 • Ви все ще трохи неспокійні в компанії свого партнера і не можете повністю розслабитися?
 • Ваш партнер ображається і не хоче говорити з вами спокійно, чесно і без звинувачень? Або він/вона стверджує, що проблема все ще в вас?
 • Ваш партнер якимось чином зриває на вас свій гнів?
 • Чи намагається ваш партнер контролювати вас і вказувати вам, коли і що робити або з ким бачитися?

toxic_relationship2.jpg

Я не хочу залишати його/її. Чи можна врятувати токсичні стосунки?

Ви вже знаєте, що перебуваєте у токсичних стосунках, але хотіли б вилікувати їх? Іноді це можливо, але зусилля повинні бути двосторонніми. На жаль, ви не можете по-справжньому змінити свого партнера самостійно. Ви обидва повинні визнати, що у вас є проблема, і працювати над стосунками разом. Визнайте свої помилки, будьте по-справжньому чесними з собою, а в ідеалі також отримайте професійну допомогу. Парна терапія дасть вам неупереджений погляд і допоможе знайти гармонію у ваших стосунках. У Hedepy ви можете вибрати з більш ніж 50 терапевтів і зручно приєднатися до сеансу онлайн.

У будь-яких стосунках важливий діалог – місце, де дві людини можуть екологічно говорити про свої потреби, складнощі, емоції та почуття. Так буває, що у стосунках певні потреби непомічені нашим партнером, але ми можемо про це говорити, спираючись на власні почуття, емоції та спостереження. Важливо не використовувати фрази “завжди”, “ніколи” та інші інтерпретації поведінки людини, бо це викликає, як правило, бажання захищатися, боротися, вступати у конфлікт замість того, аби почути та реалізувати побажання партнера у стосунках. Любов, повага та спокійна розмова – те, що допоможе покращити будь-які стосунки у нашому житті
Оксана Ступенко
Оксана Ступенко

Коли час завершувати стосунки?

Тільки відкрите спілкування підкаже вам, чи можна врятувати стосунки, чи настав час розлучитися. Треба буде поговорити дуже відкрито і відверто.

Але намагайтеся не звинувачувати партнера. Говоріть про власні почуття та потреби. Подумайте, яка конкретна поведінка завдає вам болю і вам більше не хочеться її толерувати. Наприклад, подумайте про конкретні ситуації, які ви можете згадати, щоб було зрозуміло, що ви маєте на увазі.

А якщо розмова не йде добре, незважаючи на всі зусилля? Якщо ваш партнер звинувачує вас, применшує ваші почуття або навіть не хоче з вами розмовляти, то у вас є чіткий знак. Це боляче, але токсичні стосунки справді з часом зруйнують вас психічно.

Але, будь ласка, не дозволяйте себе переконати, що ви просто обманюєте себе або що це ваша провина. Це лише одна з маніпулятивних технік (газлайтинг). Ваші почуття мають значення, незалежно від того, здаються вони комусь правильними та розумними чи ні. Ви заслуговуєте на повагу і любов.

toxic_relationship1.jpg

Як розірвати стосунки з токсичною людиною?

Ми дуже хотіли б дати вам універсальний посібник, як вийти з токсичних стосунків. Але всі відносини відрізняються і мають багато змінних. Правда полягає в тому, що розлучитися часто буває важко, тому що в токсичних стосунках зазвичай розлучається лише одна сторона.

Але ось основні кроки, які добре зробити, незалежно від того, що трапиться:

 • Прийміть тверде рішення до змін: визнайте, що ваші стосунки не працюють, і ви зробили все, що могли. Вам потрібно піти для вашого ж блага.
 • Створіть команду підтримки: розкажіть родині та близьким друзям про своє рішення, зверніться по допомогу до терапевта. Не залишайтесь на одинці.
 • Підготуйте план: ймовірно, вам потрібно буде визначитися з житлом, спільною машиною чи доглядом за дітьми. Сплануйте рішення так, щоб ніщо не змусило вас зробити крок назад.
 • Захистіть себе від реакції: ваш партнер може спробувати вас переконати, маніпулювати вами, вибухнути. Подумайте, що б ви зробили в такій ситуації.

Розірвання токсичних стосунків може бути важким і залишити шрами на душі. Не бійтеся звернутися за професійною допомогою, щоб мати реальну підтримку в такий важкий час. Терапевт допоможе вам розібратися в думках і знайти в собі сили зробити важливий крок у житті. Він буде поруч з вами, щоб пережити цей важкий час.

Пройдіть 5-хвилинний тест, на основі якого ми порекомендуємо вам трьох найбільш підходящих терапевтів. Ви можете провести свою першу онлайн-сесію вже через кілька днів.

Не залишайтеся на самоті

Нарешті, ми хотіли б сказати вам останню і, мабуть, найважливішу річ. Цілком природно у складній ситуації пережити хвилю емоцій, яких ми раніше не відчували. Кожна криза, якою б вона не була, має початок, але вона також має кінець. І ваша теж. Тому, якщо ви навіть задумуєтеся про це, зверніться за допомогою до психолога, психіатра, психотерапевта або коуча. Не залишайтеся на самоті. Ви можете отримати допомогу від понад 50 терапевтів на нашому сайті, з яких ви можете вибрати того, хто відповідає вашим потребам, і домовитися про сеанс вже на наступний день. А потім ви зможете зв’язатися з терапевтом онлайн, не покидаючи комфорту вашого дому.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna