7 ознак токсичної дружби та як з нею покінчити

7 ознак токсичної дружби та як з нею покінчити


Поділитися статтею

Розпізнати токсичну дружбу може бути нелегко. Часто все починається чудово, і ми відчуваємо, що розуміємо одне одного. Можливо, ми навіть виросли разом. Але з часом дружба починає розвиватися в неправильному напрямку, і нам стає погано поруч з іншою людиною.

Така токсична дружба не корисна для нашої психіки. Це дійсно може підбити нашу впевненість у собі, виснажити нас на енергетичному рівні та маніпулювати нами до того, чого ми самі не хочемо робити. Часто навіть настільки приховано, що ми шукаємо причину деінде.

Отже, як дізнатись, що ваш друг – токсична людина, що її дружба фальшива, і, що найважливіше, як ви можете мирно покінчити з такою дружбою, коли вона більше не може тривати?

7 ознак токсичної дружби

Давайте дізнаємося, чи справді ваша дружба токсична. Чи впізнаєте ви своїх друзів в будь-якому з цих моментів?

1. Вони не поважають вашу думку та кордони

Вони сприймають свою думку як єдину правильну. Вони переконуватимуть вас у своїй правоті і знаходитимуть виправдання для всього, що ви думаєте. Або навіть не дозволяють вам закінчити свою думку. Вони будуть давати вам поради, які вам не потрібні, і ставити під сумнів ваші дії, якщо вони не відповідають їх власним переконанням.

ženy se hádají

2. Вони вас часто критикують

У здорових дружніх стосунках ніхто нікого не критикує, а намагається допомогти. Наприклад, замість того, щоб сказати “Знову не вдалося на співбесіді? Я ж говорив, що тобі треба переглянути резюме і взяти інше вбрання“, друг скаже: “Наступного разу обов’язково вдасться. Можливо, я можу допомогти тобі готуватись до співбесіди? Чому б не купити щось для себе, щоб почуватися впевненіше, і подивитись разом на твоє резюме, щоб допрацювати деталі?”. Друзі завжди говорять з вами таким чином, щоб вас не образити, і не намагаються змінити вас.

3. Вони емоційно шантажують вас

Можливо, іноді ви не встигаєте швидко відповісти, і через деякий час отримуєте повідомлення з докором у стилі “Ти знову мене ігноруєш?” або “Ну, дякую за відповідь” тощо. Якщо інша людина в будь-який спосіб викликає у вас почуття провини або страху, це емоційний шантаж.

4. Вони конкурують з вами

Після того, як ви досягли чогось або щось купили, вони не можуть змиритись з  думкою про те, що вони відстають від вас. Вони потребують виправити це негайно. У найгіршому випадку, це може стосуватися навіть партнерів. Коли вам хтось подобається, вони починають фліртувати з ним/нею або жартувати з вас. Так, це звучить як щось з фільму про середню школу, але це дійсно трапляється і серед дорослих також.

5. Вони не поруч, коли вам це потрібно

Якщо у них виникне проблема, вони негайно зателефонують вам, щоб обговорити її або негайно допомогти з вирішенням. Але вони применшують ваші проблеми і намагаються не помічати їх. Вони не дозволять вам поговорити, або просто скажуть, що у них немає часу (але вони знайдуть чудове виправдання).

vyrušena u spaní

6. Вони не бажають вам успіху

Невелика доза здорової заздрості ніколи не зашкодить, але справжні друзі завжди радіють успіхам один одного. Іноді здається, що це можливо навіть з токсичними друзями, але будьте обережні, якщо через певний час ви почуєте фразу в стилі: “Мені б навіть не хотілось просування по службі. Мені так зручно, а от тобі тепер буде непереливки“.

7. Вони постійно просять про послуги, але самі нічого для вас не роблять

Ви постійно щось віддаєте, але не отримуєте нічого у відповідь. Баланс в дружбі важливий. Один раз ви допоможете з переїздом, наступного разу допоможуть вам. Справжні друзі не ставлять планів на день, коли знають, що ви потребуєте їх допомоги. І це не обов’язково повинно бути щось велике. Достатньо запрошення на обід, просто так.

Коли за дружбу варто боротися?

Токсична поведінка не обов’язково означає, що людина хоче завдати вам шкоди. Можливо, вони просто поводяться з вами так, як звикли бачити багато разів удома. Це для них здається нормальним.

Іноді ми відчуваємо, що людина є токсичною через те, що вона часто негативно налаштована. Вона бачить світ чорним, постійно скаржиться або глузує. В кінцевому рахунку, ми не можемо почуватися добре в присутності таких людей. Але це не означає, що вони погані і не цікавляться нами. Вони можуть застрягнути в колі старих переконань та стереотипів, з якого не можуть вийти.

Якщо ви дбаєте про дружбу, не наближайтесь до хвилі негативу і намагайтеся надихнути своїм позитивним настроєм. Запитайте, чому у нього/неї виникають такі думки, що спонукає його/її поводитися так і що його/її турбує. Спробуйте, наприклад, запропонувати професійну допомогу, якщо вона того варта. Коучинг чудово підходить для зміни мислення, а терапія для глибшої роботи з травмою.

Як покінчити з токсичною дружбою

Спробували допомогти, але пропоновані рішення не працюють? Не можна змусити когось змінитися. Якщо ви вирішили закінчити дружбу, найкращим рішенням завжди буде чесність. Можливо, ще не все втрачено, і якщо ви поясните прямо, що саме завдає вам болю, вони зрозуміють і спробують змінитися. Іноді ми навіть самі не знаємо своїх меж, тому дозволяємо собі залишатись у токсичній дружбі занадто довго.

Але не звинувачуйте себе в припиненні дружби. Довгострокові токсичні стосунки можуть справді вплинути на наше психічне, а потім і фізичне здоров’я. Ви повинні захистити себе від них. Ці чотири кроки допоможуть вам припинити вашу дружбу з чистим сумлінням:

  • Визначте токсичну поведінку – зробіть крок назад і подумайте, яка конкретна поведінка є токсичною та шкідливою для вас. Це допоможе вам зрозуміти, чому вам потрібно припинити дружбу, і пояснити це своєму другові.
  • Поговоріть – будьте чесними та скажіть, яка конкретна поведінка завдає вам болю, і ви більше не хочете її терпіти. Не звинувачуйте, а краще говоріть про власні почуття. Встановіть чіткі межі, які ваш друг повинен поважати, якщо хоче продовжувати з вами дружити.
  • Деякий час тримайтеся на відстані – дайте вам обом час опрацювати свої емоції та обдумати всю розмову.
  • Дайте другий шанс або припиніть дружбу – якщо розмова не пройшла добре, очевидним рішенням буде припинити токсичні стосунки. Але можливо ваш друг навіть не усвідомлював, що спричиняє вам страждання і хоче працювати над собою. Тоді від вас буде залежити, чи дасте ви дружбі ще один шанс.

Впоратись з токсичною дружбою зовсім непросто. Якщо ви боїтеся розлучитися з другом, ваші намагання щось змінити були безуспішними або вам важко переживати втрату друга, вам не потрібно залишатися наодинці. Терапія може допомогти вам подолати важкі часи, дізнатися, чому ви притягуєте схожих людей у ​​своє життя, і встановити здорові межі. Щоб зробити наступні ваші стосунки здоровішими.

У Hedepy ви можете зручно приєднатися до терапії онлайн. У нашій команді понад 60 сертифікованих терапевтів. Все, що вам потрібно зробити, це пройти короткий тест, і ми порекомендуємо вам трьох найбільш підходящих.

Не залишайтеся на самоті

Нарешті, ми хотіли б сказати вам останню і, мабуть, найважливішу річ. Цілком природно у складній ситуації пережити хвилю емоцій, яких ми раніше не відчували. Кожна криза, якою б вона не була, має початок, але вона також має кінець. І ваша теж. Тому, якщо ви навіть замислюєтесь про це, зверніться за допомогою до психолога, психіатра, психотерапевта або коуча. Не залишайтеся на самоті. Ви можете отримати допомогу від понад 50 терапевтів на нашому сайті, з яких ви можете вибрати того, хто відповідає вашим потребам, і домовитися про сеанс вже на наступний день. А потім ви зможете зв’язатися з терапевтом онлайн, не покидаючи комфорту вашого дому.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від доволі серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Моя перша терапія: як підготуватися і чого очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna