Психіатр, психолог, психотерапевт: яка різниця між ними і до кого звертатись?

Існує декілька типів спеціалістів із психічного здоров’я. Отже, як вибрати того, хто зможе вам допомогти? Після прочитання наступних рядків вам стане зрозуміліше. Давайте детальніше розглянемо професії психіатра, психолога, психотерапевта і коуча і підкажемо, до кого саме звертатись.

Різниця між психологом, психіатром, психотерапевтом і коучем

Кожен спеціаліст має різний тип освіти і підготовки, допомагає чи лікує по-різному, а також справляється з різними недугами.

 

Хто такий психіатр

Психіатр — це лікар, який отримав освіту у медичному вищому навчальному закладі. Таким чином, він повинен мати повноцінну закінчену освіту та скласти сертифікаційний іспит з психіатрії. Він або вона може спеціалізуватися в різних підгалузях психіатрії, таких як дитяча психіатрія або лікування залежності.

Психіатр ставить діагноз, складає план лікування і є єдиним, хто призначає ліки. На відміну від психолога чи психотерапевта, він не лікує словами, тому ви не підете до нього на терапію (якщо він не має навчання в психотерапії на додачу до медичної освіти). Однак він може порекомендувати терапію як частину вашого плану лікування. Ви будете відвідувати двох спеціалістів одночасно.

Коли варто звертатись до психіатра

Дуже просто, коли ваші страждання настільки великі, що ви відчуваєте, що не можете впоратися без ліків. Психіатр може допомогти вам із важкими та хронічними захворюваннями, такими як важка депресія та тривога, важкі розлади сну та настрою, розлади харчування, серйозні залежності, втрата зв’язку з реальністю та багато іншого.

сеанси з психотерапевтом

Хто такий психолог

Психолог – це спеціаліст, який завершив освіту за напрямом Психологія. Він або вона можуть мати іншу спрямованість і працювати, наприклад, шкільним чи тюремним психологом.

Психолог без додаткової підготовки надає психологічне консультування та психодіагностику. На відміну від терапії, консультування досить короткочасне, навіть одноразове. На основі обстеження психолог порекомендує відповідний курс терапії. Наприклад, він або вона може направити вас на спеціалізований психіатричний огляд або певний вид терапії. Однак часто він або вона також має психотерапевтичну підготовку і сам пропонує терапію.

 

Коли варто звертатись до психолога

Ви ніколи не помилитеся, звернувшись до психолога-консультанта. Він порекомендує оптимальний курс терапії і при необхідності направить до інших спеціалістів. Вони можуть допомогти вам як з незначними, так і з більш серйозними проблемами. Простіше кажучи, психолог лікує словами, а психіатр ліками.

 

Хто такий психотерапевт

Психотерапевт має пройти кількарічну акредитовану психотерапевтичну підготовку, яка закінчилася іспитом. Вони можуть мати різну освіту, часто є випускниками факультету психології, психіатрії або соціальної роботи. Ви також можете визначити досвід і професіоналізм психотерапевта за його членством у психотерапевтичній асоціації, такій як Українська спілка психотерапевтів.

Психотерапія лікує психологічними засобами, тобто словом, і є довготривалою. Це може відбуватися онлайн. Ви можете зустрічатися з терапевтом двічі на тиждень або раз на місяць. Залежно від того, як ви себе почуваєте. Детальніше в статті Що таке психотерапія і для кого вона потрібна.

Коли варто звертатись до психотерапевта

Діапазон тем, з якими вам може допомогти психотерапевт, дуже широкий. Ви можете прийти до нього з будь-яким психологічним болем, сумом, легкими формами депресії та тривоги, проблемами у стосунках, стресом та виснаженням, травмами, низькою самооцінкою, втратою мотивації та бажанням самопізнання та саморозвитку.

клієнта для онлайн-сесії

Хто такий коуч

Коуч допоможе поставити цілі та досягти їх. На відміну від психотерапевта, коуч орієнтований більше на сьогодення і особливо на майбутнє. Він менше працює з минулим.

Коучинг – це не метод лікування. Його методи використовують чітко націлені запитання, щоб скерувати вас до власного судження. Вони змушують сильно задуматися. Коуч не підказуватиме, що робити, а допоможе знайти власні відповіді.

Проблема в тому, що, на жаль, кожен може назвати себе коучем. Вони не повинні мати спеціальну підготовку. Ви можете визначити професіонала за тим фактом, що він або вона пройшли тренінг з коучингу, акредитований офіційною установою. В ідеалі він або вона також має здобути сертифікацію або бути членом міжнародних тренерських установ, наприклад EMCC або IFC.

 

Коли варто шукати коуча

Загальні теми коучингу включають мотивацію або прийняття рішень у поєднанні з роботою, стосунками, фінансами та іншими темами. Коуч допоможе вам знайти власне бачення, дізнатися, чого ви дійсно хочете для себе і рухатися в цьому напрямку.

Все ще не знаєте, до кого піти? Ми з радістю допоможемо Вам обрати відповідного спеціаліста. Просто напишіть нам у вікні чату в нижньому правому куті, з чим ви боретеся, і ми порекомендуємо найкращого фахівця, з яким можна зв’язатися.

 

Не звертайтесь до фальшивих експертів

На жаль, психологічну допомогу все частіше пропонують люди, які не мають необхідної освіти. І це може мати серйозні наслідки для людини, яка переживає важкий час. У ЗМІ їх стали називати «псевдоекспертами».

Тож перш ніж замовити сеанс будь-де, переконайтеся, що це справжній професіонал із ступенем або підготовкою.

У Hedepy ми працюємо з більш ніж 30 сертифікованими терапевтами, і ми ретельно перевірили кожного з них. Тож ви можете записатися до нас на онлайн-терапію

На Hedepy ви можете знайти:

  • психологів,
  • терапевтів, які навчаються або пройшли навчання, які відповідають критеріям професійних організацій,
  • терапевтів, які є членами професійних організацій.

У кожного з них є свій профіль, де можна знайти сертифікати, дипломи, спеціалізацію, власний виступ і відеозвернення. Тому ви можете бути впевнені, що з вами працюватиме справжній фахівець.

Спробуйте психотерапію через відеодзвінок

Лише терапевти, які відповідають критеріям професійних організацій
Ксенія Єлістратова (1000+ годин практики)
САМООЦІНКА І Я-КОНЦЕПЦІЯ РОЗЛАДИ ХАРЧУВАННЯ СТОСУНКИ ПСИХОСОМАТИКА
Перевірена терапевтична підготовка
„Психотерапія допомагає вилікувати те, що не треба терпіти, та приймати те, що не можливо змінити“
34 Євро / сесія
Оксана Жабрі (1000+ годин практики)
ТРИВОГА СТРЕС САМООЦІНКА І Я-КОНЦЕПЦІЯ ГНІВ І АГРЕСІЯ
Перевірена терапевтична підготовка
„Психотерапевт не маг і не чарівник, він тільки підсвічує напрямки. Шлях завжди обирає клієнт.“
34 Євро / сесія
Вікторія Приходько (1000+ годин практики)
СТРЕС СИНДРОМ ВИГОРАННЯ ЖИТТЄВІ ЗМІНИ МОТИВАЦІЯ
Перевірена терапевтична підготовка
„Моя мета – допомогти вам набути більше усвідомленості і розуміння себе. Саме розуміння себе допоможе вам реалізувати свій потенціал, жити наповнено, яскраво і відважно.“
34 Євро / сесія
terapeuti

Необхідна допомога з вибором психотерапевта?

На основі нашого спеціального тесту ми можемо підібрати 3-х терапевтів, які найкраще відповідають Вашим вподобанням та запитам.