Слово «травма» має різне значення для кожного з нас, та подія чи події, які ми визначаємо як травматичні. Але в останні місяці це стало синонімом військової ситуації в Україні. Весь світ зупинився і сповільнився, коли звістка про війну облетіла земну кулю. Страх, хвилювання та питання на кшталт «Чи це початок Третьої світової війни?» промайнуло в голові кожного, звичайність і рутина минулого почали здаватися розкішшю, якої ми більше не маємо.

Ніхто не може залишитися байдужим перед лицем такої катастрофи, а драматичні образи, що циркулюють у соцмережах, залишають глибоку рану в доброті людства, навіть ті, хто перебуває на відстані сотнень миль від нас плаче, страждає та співпереживає похмурі моменти разом з витривалим українським народом.

Чого ми боїмося? Це небезпечно?

Страх перед війною є нормальним і природним, він допомагає нам зрозуміти небезпеку та її інтенсивність і зробити все можливе, щоб вижити. Страх не небезпечний, а війна – так. Реакція на небезпеку у всіх різна: хтось діє, хтось завмирає, а хтось падає від сильного болю, з якого, здається, ніколи не повернуться. Відсутність передбачуваності, безпеки та контролю лише посилює страх і жах, активізує всі захисні механізми і зрештою блокує всі емоції, які ми відчуваємо, щоб захистити себе.

Ми відчуваємо себе «незачепленими» тим, що нас оточує, ми, здається, змирилися з цим, і навіть нова новина про жертви війни більше не має нищівного впливу, а стала частиною нашої повсякденної реальності та рутини, і нам доведеться навчіться рухатися далі незважаючи ні на що.

Коли наші механізми подолання не можуть належним чином керувати страхом або іншими сильними емоціями, результатом буде перетворення цих емоцій у стани або хвороби, такі як дисфункціональна поведінка та думки, порушення пам’яті, дисоціація, когнітивний дисонанс.

Що таке посттравматичний стресовий розлад?

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це розлад, що характеризується повторним переживанням зовнішньої травматичної події, що супроводжується симптомами підвищеного збудження та уникнення подразників, пов’язаних із травмою. Діагноз є позитивним, якщо людина пережила, стала свідком або зіткнулася з подією, яка включала фактичну чи загрозливу смерть чи серйозне поранення чи загрозу для себе чи інших, а реакція особи включала сильний страх, безпорадність чи жах. Найчастіше цим діагнозом страждають люди, які перебували на війні або в районах, близьких до війни. Однак не всім людям, які переживають такі періоди, діагностують ПТСР, навіть якщо відразу після події ваша емоційна реакція є надзвичайною, це не вказує на ПТСР.

Симптоми включають:

 • постійні та нав’язливі спогади про подію, включаючи думки, образи чи сприйняття;
 • постійні сни про подію;
 • поведінка і почуття, ніби травматична подія повторюється;
 • інтенсивний психологічний дистрес, коли є зовнішні/внутрішні подразники, які нагадують подразники травматичної події;
 • фізіологічна реактивність до впливу внутрішніх/зовнішніх подразників, які нагадують аспект травматичної події.

Що ми можемо зробити?

Найголовніше – звернутися за професійною допомогою, коли у нас є можливість отримати відповідне лікування і не дозволити симптомам погіршитися.
Якщо наразі це неможливо, ми можемо щоденно виконувати певні дії, які допоможуть нам зберегти емоційний баланс:

 • намагайтеся контролювати своє життя. Хоча це неможливо в багатьох ситуаціях, є деякі речі, які ми можемо контролювати, наприклад: застеляти ліжко, мити посуд, розчісувати волосся тощо;
 • створіть здоровий ранковий розпорядок дня – якщо можете, навіть спробуйте розтягуватися, щоб зняти напругу зі свого тіла;
 • намагайтеся відпочити – нам важче контролювати свої емоції, коли ми втомлені та виснажені;
 • дихайте правильно – знайдіть час, щоб зосередитися на своєму диханні, це допоможе вам розслабитися;
 • якщо маєте такий привілей – продовжуйте професійну діяльність;
 • якомога частіше спілкуйтеся з близькими та розповідайте про те, що ви відчуваєте;
 • спробуйте обмежити своє спілкування в соціальних мережах. Фільтруйте лише необхідну інформацію, не показуйте себе зображення чи відео з сильним емоційним впливом;
 • якщо можете, допоможіть волонтерством, якщо це не загрожує вашій фізичній безпеці.

Ніхто не знає, коли закінчиться війна, на жаль, але ми знаємо, що ми хочемо повернутися до миру, безпеки та передбачуваності. Важливо в цей час залишатися присутнім і ґрунтуватися на реальності, вміти правильно оцінювати небезпеку та ефективно керувати емоціями.

Потрясіння війни залишиться в нашій пам’яті на наступні покоління як колективна травма. Найкраще, що ми можемо зробити зараз і після закінчення війни, — це боротися з душевними ранами і намагатися дати свіжий і чистий початок нашим рідним. Тому важливо шукати допомоги, йти на терапію і відновлювати наше майбутнє максимально емоційно збалансованим. Кожна війна має кінець, ми не знаємо, коли це буде, але ми можемо переконатися, що ми будемо живі й здорові, коли це станеться.

Думаєте про терапію?

Однозначно варто спробувати
Що таке психотерапія? І для кого вона?

Що таке психотерапія? І для кого вона?

Якщо ви думаєте про психотерапію, спробувати однозначно варто. Психотерапія не повинна бути останнім засобом у кризових ситуаціях, так само як вона служить не лише тим, хто страждає від більш серйозних психічних проблем. Психотерапія підійде для всіх, хто хоче працювати над собою і краще розібратися в собі.
Показати повністю
Моя Перша Терапія: Як Підготуватися Та Що Очікувати

Моя Перша Терапія: Як Підготуватися Та Що Очікувати

Перед першим сеансом терапії у кожного виникає багато питань. Потрібна сміливість, щоб довірити незнайомій людині свої особисті проблеми. Але найважче – зробити перший крок. Ось чому ми зібрали в цій статті все, що може вас зацікавити про ваш перший сеанс терапії, щоб зробити цей перший крок якомога легшим для вас.
Показати повністю
Чи справді онлайн терапія працює?

Чи справді онлайн терапія працює?

Згідно з дослідженнями, онлайн-психотерапія настільки ж ефективна, як і психотерапія віч-на-віч, і клієнти вважають її практичним способом надання психотерапевтичних послуг.
Показати повністю
Щоб терапія була ефективною, ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту, впродовж 5 хвилин, ми допоможемо вам знайти людину, яка вислухає вас
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Ми ретельно обираємо наших терапевтів
Перш ніж приєднатися до нашої спільноти, терапевти проходять тривалий процес відбору, підтверджують свою освіту та підготовку.
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
Ми допоможемо вам знайти найкращого терапевта
За допомогою короткого тесту ми підберемо вам трьох найбільш підходящих терапевтів відповідно до ваших вимог
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Ми доповнимо терапію відеоуроками
Для підписників ми пропонуємо 60 онлайн-відеоуроків про ментальне здоров’я, які ви можете переглянути в будь-який час
Розпочати тест
Hedepy
Підпишіться на розсилку Hedepy
Поради, знижки, новини
Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашими принципами обробки персональних даних.
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna